Eurowizja

Scenografia JESC 2019 – lekkość i światło

W maju poznaliśmy oficjalne logo i slogan tegorocznego konkursu Eurowizji Junior 2019. Dla przypomnienia – za hasło tej edycji obrano „Share the Joy”, w logo zaś umieszczono latawiec, będący symbolem wolności i radości. Nadszedł czas na przedstawienie scenografii.


17. konkurs Eurowizji Junior 2019 odbędzie się 24 listopada 2019 w Arenie Gliwice, jednym z największych i najnowocześniejszych obiektów sportowych i rozrywkowych w Polsce. Wezmą w nim udział przedstawiciele 19 państw. Scena, na której rozegra się ta muzyczna rywalizacja, jest jedyna w swoim rodzaju, utrzymana w konwencji lekkości i wolności.

Wyjątkowość dekoracji polega na jednym przyciągającym wzrok elemencie - wstążce LED. Dzięki temu dekoracja jest przestronna, lekka i prosta w swojej formie. Jest to interesujący obiekt zarówno dla inżyniera światła, jak i producenta obrazu telewizyjnego. Wszystkie elementy dekoracyjne są miękkie i obłe. Kojarzy się z wiatrem, powietrzem jak latawiec, dmuchawiec.

Pomysłodawcą i realizatorem projektu jest Giorgos Stylianou-Matsis, jeden z najbardziej rozpoznawalnych scenografów w Polsce. W ciągu ponad dwudziestoletniej kariery zawodowej pochwalić się może m.in. reżyserią wizualnej strony takich wydarzeń jak ceremonia otwarcia Mistrzostw Europy w Piłce Siatkowej w 2015 i 2017 roku na Stadionie Narodowym, koncerty Ricky’ego Martina czy Sinead O’Connor oraz wybory Miss Polonia i Miss World.