Eurowizja

Znamy wszystkich uczestników Eurowizji Junior 2019!

Coraz bliżej do finału Eurowizji Junior 2019. 24. listopada w Gliwicach wystąpią młodzi wokaliści, reprezentujący osiemnaście europejskich krajów i Australię. W niektórych wciąż jeszcze trwają eliminacje mające wyłonić finalistę. Część młodych artystów już jednak znamy, kim są?

Gruzja

Trzynastoletni Giorgi Rostiashvili jest już utytułowanym wokalistą. W wieku ośmiu lat wygrał m.in. prestiżowy gruziński konkurs chóralny i został uznany najlepszym dziecięcym solistą. Giorgi nie tylko śpiewa, ale jego pasją jest także fortepian. Czy muzycznie utalentowany nastolatek ma szansę na zwycięstwo? Statystycznie rzecz biorąc jego szanse są całkiem wysokie, bowiem Gruzja już trzykrotnie wygrywała finał Eurowizji Junior, najczęściej ze wszystkich uczestniczących krajów.

Ukraina

Naszych południowo-wschodnich sąsiadów reprezentować będzie trzynastoletnia Sophia Ivanko z Kijowa. Młoda artystka pisze piosenki, eksperymentuje z muzyką i gra na pianinie. Na gliwickiej scenie zaprezentuje piosenkę swojego autorstwa „Koy Zdaietsia” , której tytuł przetłumaczony na język Szekspira brzmi – „When It Seems”. Sophia Ivanko w konkursie Eurowizji Junior bierze udział już po raz trzeci.

Malta

Eliana Gomez Blanco to czternastoletnia, śpiewająca gwiazda maltańskiego programu telewizyjnego. Marzeniem Eliany, oprócz oczywiście wygrania Eurowizji Junior, jest zostanie lekarzem. Dlatego swoją pasję śpiewu dzieli z pilną pracą w szkole. Młoda wokalistka ma już na swoim koncie zwycięstwa w konkursach wokalnych oraz udział zeszłorocznej edycji Eurowizji Junior.

Hiszpania

Dwunastoletnia Melani Garcia, to już prawdziwa gwiazda hiszpańskiej muzyki, która ma na koncie kilka singli z najsłynniejszymi ariami operowymi. Karierę artystyczną zaczęła w wieku ośmiu lat w lokalnym chórze w Walencji. Tam odkryła swoją pasję i talent do śpiewu operowego. Obecnie uczy się również gry na skrzypcach i fortepianie. Poza operą, Melani najczęściej można spotkać w sali baletowej lub na tanecznym parkiecie. Lubi także startować w zawodach sportowych i ma w tej dziedzinie również spore osiągnięcia.

Australia

Antypody reprezentować będzie czternastoletni Jordan Anthony, słynny uczestnik australijskiej edycji show „The Voice”. Guy Sebastian, gwiazda australijskiej muzyki pop, powiedział o jego głosie, że „zapiera oddech”. Z taką rekomendacją Jordan może być jednym z faworytów konkursu. Jordan pochodzi z Perth w zachodniej Australii. Jego pasją jest śpiew i pisanie muzyki – pierwszą piosenkę napisał w wieku siedmiu lat! Często można go spotkać występującego na ulicach Perth. O swojej pasji mówi: „Kiedy ludzie słuchają mojej muzyki chcę im powiedzieć – szczęśliwym lub smutnym – że nie są sami”

Północna Macedonia

Bałkańską energię zaprezentuje m.in. czternastoletnia Mila Moskov z Prilep w Północnej Macedonii. Swoją karierę zaczęła już jako sześciolatka w lokalnej szkole muzycznej. Mila z sukcesami wystąpiła w kilku międzynarodowych, dziecięcych festiwalach muzycznych, śpiewa także w chórze o wiele mówiącej nazwie „Little Angels”. Dla Północnej Macedonii będzie to dopiero drugi występ w konkursie Eurowizja Junior.

Kazachstan

O dwunastoletnim Yerzanie Maksimie można powiedzieć, że zjadł zęby na konkursach muzycznych. Ścieżka sukcesu młodego artysty zaczyna się od 2016 roku kiedy wygrał Batumi Dolphin Fest. W 2017 zajął drugie miejsce w konkursie Slavianski Bazaar. Kolejne konkursy miały już rangę międzynarodową. Yerzan był finalistą San Remo Junior Festival w 2017 roku, a w 2018 wziął udział w preselekcjach do Eurowizji Junior 2018, w których zajął dobre drugie miejsce. Czy doświadczenie młodego Kazacha pomoże mu w tegorocznej edycji?

Armenia

Karina Ignatyan to pierwsza finalistka, która prawo występu w Gliwicach wywalczyła w krajowych eliminacjach. Co ciekawe, w jury ormiańskiego konkursu zasiadła... Roksana Węgiel. 12-letnia zwyciężczyni będzie reprezentować Armenię, ale urodziła się w Rosji. Śpiew to jej największa pasja, a swój talent ujawniła już w wieku 6 lat. Ma też już na koncie udział w muzycznych konkursach. Można ją było usłyszeć m.in. w rosyjskiej wersji „The Voice Kids”. Karina zaśpiewa w Polsce utwór „Colours of Your Dream”.

Białoruś

Białoruskie eliminacje do Eurowizji Junior wygrała Jelizawieta Misnikowa, która wykonała piosenkę „Piepielnyj”, czyli „Popiół”. Tak się złożyło, że podczas finałowego koncertu wystąpiły same dziewczyny, a 14-letnia Jelizawieta pojawiła się na scenie jako pierwsza. – Nie byłam pewna wygranej, bo podczas koncertu wystąpiły świetne wokalistki ze znakomitymi piosenkami. Przed wyjściem na scenę miałam tremę, ale gdy zaczęłam śpiewać, wszystko ustąpiło – mówiła Misnikowa, który uczy się muzycznie od pięciu lat, a jej idolką jest Rihanna. Białoruś dwukrotnie wygrała Eurowizję Junior w 2005 i 2007 roku.

Serbia

To jedna z najbardziej tajemniczych uczestniczek Eurowizji Junior w Gliwicach, bo podczas serbskich eliminacji... tylko jurorzy usłyszeli jej piosenkę. I to właśnie specjalna komisja zdecydowała, że do Polski przyjedzie Darija Vračević z utworem „Podigni Glas”, czyli „Odezwij się”. Wiadomo, że tekst opowiada o problemach dzisiejszego świata, a młoda wokalistka namawia w nim, aby dbać o siebie i o naszą planetę. 11-latka jest już znana w Serbii, bo wystąpiła w popularnym tam programie muzycznym „Pinkove Zvezdice”. Darija jest też aktorką dubbingową, a Serbowie mogli ją usłyszeć w takich filmach, jak: „Ralph Demolka w internecie”, czy „Sekretne życie zwierzaków domowych”. Serbii nigdy nie udało się wygrać Eurowizji Junior. Jej reprezentanci dwukrotnie zajmowali 3. miejsce.

Walia

Po długich, czteroetapowych preselekcjach, walijski nadawca S4C wyłonił reprezentantkę Walii w tegorocznym konkursie Eurowizji Junior. Została nią Erin Mai! 13-latka zaśpiewa w Gliwicach specjalnie przygotowaną piosenkę „Calon yn Curo” (Heart Beating), którą wykonała w krajowych finale. Głosami widzów i jury, pokonała rywali, Cerys oraz duet Mackenzie & Rhiannon. Młoda artystka pochodzi z małego miasta Llanrwst w północnej Walii. Karierę rozpoczęła od wykonywania tradycyjnych pieśni walijskich. Obecnie uczy się w lokalnej szkole artystycznej. Oprócz śpiewu, Erin pasjonuje się tańcem, od baletu aż po jazz. Ubiegłoroczny debiut Walii na konkursie Eurowizji Junior nie była dla niej szczęśliwy. Aby poprawić wynik swojego poprzednika, wystarczy, że w tym roku reprezentantka Walii nie zajmie ostatniego miejsca.

Rosja

Trudniejsze zadanie stoi przed reprezentantami Rosji, która już dwukrotnie sięgała po zwycięskie trofeum na konkursie Eurowizji Junior. Z wysokimi oczekiwaniami zmierzą się w tym roku Tatyana Mezhentseva i Denberel Oorzhak. Duet 9-latki i 12-latka wygrał zdecydowaną przewagą głosów podczas finału krajowych preselekcji. Wokaliści zaśpiewają w Gliwickiej Arenie piosenkę po rosyjsku i angielsku „Vremya dlya nas / Time for us”, której współautorką jest Tatyana. Utalentowana 9-latka pochodzi z Moskwy i śpiewa już od 4 roku życia. Jej starszy kolega Denberel urodził się Republice Tuwy, graniczącej z Mongolią. Nastolatek ma już za sobą pierwsze sukcesy, m.in.wygraną w talent show „You are Super!” oraz konkursie „Children's New Wave”. Czy to dobra wróżba na przyszłe zwycięstwo?

Portugalia

Z pięknej Portugalii do Gliwic przyjedzie 10-letnia Joana Almeida. Młoda piosenkarka zaprezentuje utwór „Vem Comigo” (chodź ze mną – przyp. red.) autorstwa portugalskiego muzyka, João Pedro Coimbra. Joana wygrała popularny konkurs wokalny dla dzieci „Gala Internacional dos Pequenos Cantores da Figueira da Foz”. Po tym sukcesie zaproponowano jej reprezentowanie Portugalii w Gliwicach. Joana zaśpiewa piosenkę opowiadającą o tym, że młodzież może wprowadzić zmiany i wywrzeć pozytywny wpływ na kondycję naszej planety. Portugalia po raz pierwszy uczestniczyła w Eurowizji Junior w 2006 roku w Bukareszcie. Od tamtej pory reprezentanci tego kraju czterokrotnie wzięli udział w konkursie.

Holandia

13-letni Matheu będzie reprezentował Holandię podczas Eurowizji Junior w Gliwicach! Holandia to jeden z dwóch krajów, które biorą udział w Konkursie od samego początku. Matheu zaśpiewa utwór „Dans Met Jou”, który skomponowali Jermain van der Bogt oraz Willem Laseroms. Ten młody artysta jest utalentowany nie tylko wokalnie, ma świetne zadatki na aktora!

Polska

Wiktoria Gabor wygrała finałowy odcinek dziecięcej edycji „Szansy na Sukces” i tym samym zagwarantowała sobie udział w Eurowizji Junior! 12-latka zaśpiewa w Gliwicach piosenkę „Superhero”. Wiktoria urodziła się w Niemczech, dzieciństwo spędziła w Wielkiej Brytanii, zaś od jakiegoś czasu mieszka z rodziną w Polsce. Ta zdolna wokalistka posiada romskie korzenie, a muzyka jest obecna w jej życiu dosłownie od zawsze!

Albania

Albanię w Gliwicach reprezentować będzie Isea Çili. 11-letnia wokalistka z Tirany pierwsze kroki na dużej scenie stawiała w programie „The Voice Kids Albania”, gdzie dotarła do półfinału. W krajowych eliminacjach pokonała 19 rywali, a na Eurowizji Junior zaśpiewa utwór „Mikja Ime Fëmijëria”, czyli „Mój przyjaciel z dzieciństwa”. Albania w 2015 roku zajęła 5. miejsce.

Francja

Carla Lazzari przyjedzie do Gliwic z Francji. Widzowie poznali ją dzięki tamtejszej edycji „The Voice Kids”, gdzie dotarła do finału. Jej mama jest nauczycielką śpiewu, a 14-latka wykona podczas Eurowizji Junior utwór „Bim bam toi”. Według ekspertów Carla jest jedną z faworytek tegorocznego finału.

Irlandia

Irlandię reprezentować będzie 13-letnia Anna Kearney. Pochodząca z Foxrock w hrabstwie Dublin wokalistka ma już czym się pochwalić, jeśli chodzi o karierę sceniczną, bo występowała m.in. na Broadwayu i w National Concert Hall w Irlandii. Co ciekawe Anna nie będzie pierwszą osobą w rodzinie, która wystąpi na eurowizyjnej scenie. W 1994 roku w dorosłej Eurowizji mogliśmy zobaczyć jej mamę Eileen, członkinię zespołu Riverdance. Anna wykona w Gliwicach utwór „Banshee”

Włochy

10-letnia Marta Viola to jedna z najmłodszych uczestniczek w stawce. Młodziutka wokalistka zaśpiewa w Gliwicach piosenkę „La Voce Della Terra”, czyli „Głos Ziemi”, w której nawołuje do ratowania naszej planety. Marta jest fanką Beyonce, a poza śpiewem i tańcem uwielbia m.in. rysować i układać fryzury.