Eurowizja

Eurowizja Junior 2019 odbędzie się w Gliwicach!

– Finał Eurowizji Junior 2019 odbędzie się w Gliwicach – poinformował prezes Telewizji Polskiej Jacek Kurski. Obiektem, w którym odbędzie się ta impreza, będzie Arena Gliwice. Będzie to debiut Polski w roli gospodarza konkursu od czasu jego rozpoczęcia w 2003 roku.

Polska aplikacja do organizacji konkursu Eurowizji Junior w 2019 roku została oceniona najwyżej przez komisję EBU. Dzięki temu tegoroczny konkurs odbędzie się w Gliwicach, a dokładnie w Arenie Gliwice. Jest to druga największa hala widowiskowa w Polsce, zaraz po Tauron Arenie w Krakowie.

Prezes Zarządu TVP S.A. Jacek Kurski, marszałek woj. śląskiego Jakub Chełstowski i wiceprezydent miasta Gliwice Krystian Tomala podpisali w Warszawie list intencyjny ws. współpracy i organizacji konkursu Eurowizja Junior 2019. Konkurs odbędzie się 24 listopada i ma być transmitowany w TVP1.

Podczas konferencji w siedzibie TVP Kurski wyjaśnił, że organizacja Eurowizji Junior przez zwycięskie państwo „nie jest automatyczna”, tak jak w przypadku Eurowizji dla dorosłych.

– Na początku stycznia dostaliśmy informację z Europejskiej Unii Nadawców, że wygraliśmy, że TVP jest organizatorem konkursu Eurowizji dziecięcej w 2019 r. Natychmiast przystąpiliśmy do giełdy miast i ogłosiliśmy coś w rodzaju nieformalnego konkursu ofert. Zgłosiło się wiele polskich miast. Do finału przeszły trzy: Szczecin, Gliwice oraz Toruń.Wszystkie miasta podeszły bardzo profesjonalnie do konkursu.(...) Decydującymi kryteriami była w przypadku Śląska i Gliwic skala regionu – powiedział Kurski.

Prezes TVP poinformował, że Eurowizja Junior 2019 „będzie transmitowana na cały świat”.

– U nas w Programie 1 postaramy się tak dopasować skoki, które zawsze wtedy też się odbywają, żeby nie było kolizji (...). Jestem przekonany, że TVP i my jako Polska, jako Śląsk, Gliwice sprostamy temu zadaniu i wszyscy, którzy przyjadą do Gliwic, na Śląsk, żeby oglądać konkurs Eurowizji dziecięcej wyjadą pełni fantastycznych wspomnień – stwierdził Jarosław Kurski.

– Od początku powtarzałem, że Telewizja Polska jest gotowa podjąć się tego wyzwania. Jesteśmy przygotowani organizacyjnie, ale także kreatywnie. Jestem przekonany, że Eurowizja Junior w 2019 roku zostanie zapamiętana na lata – podobnie jak niesamowity występ Roksany Węgiel, który na pewno przejdzie do historii konkursu. Jednak od dziś nie patrzymy w przeszłość, skupiamy się tylko na ciężkiej pracy, żeby olśnić publiczność w 2019 r. dokładnie tak, jak zrobiła to Roksana w Mińsku. Telewizja Polska to zespół wspaniałych, kreatywnych ludzi, którzy kochają nowe wyzwania, a to jest jedno z najciekawszych przed jakimi stanęli – powiedział Prezes TVP.

W 2018 roku konkurs organizowany był na Białorusi. Zwyciężyła w nim 13-letnia Roksana Węgiel, która wykonała utwór „Anyone I Want to Be”. Polka za swój występ zdobyła 215 punktów! W Mińsk Arena poza naszą piosenkarką wystąpili przedstawiciele 19 innych państw. Była to dotychczas najwyższa liczba uczestników konkursu.

– Jesteśmy zachwyceni tym, że możemy ogłosić Polskę jako gospodarza najbliższej imprezy, a TVP jako oficjalnego nadawcę Eurowizji Junior 2019. Przy tej okazji ponownie chciałem pogratulować Roksanie Węgiel jej spektakularnego zwycięstwa w tegorocznym konkursie. To zawsze ekscytujące, kiedy konkurs trafia do państwa, które debiutuje w roli gospodarza. Z niecierpliwością czekamy na wizję jaką zaprezentuje Telewizja Polska przy organizacji tego wydarzenia! – powiedział Jon Ola Sand, dyrektor EBU ds. Wydarzeń Telewizyjnych.