Eurowizja

Historia Eurowizji Junior

Konkurs Piosenki Eurowizji Junior to coroczne wydarzenie muzyczne, w którym udział biorą młodzi wykonawcy w wieku od 9 do 14 lat. Organizowany od 2003 roku, choć jego początki sięgają trzy lata wcześniej. Jaka jest geneza Eurowizji Junior?


Geneza konkursu

Eurowizja Junior swoje powstanie zawdzięcza duńskiemu nadawcy Danmarks Radio, który w 2000 roku zorganizował konkurs piosenki dziecięcej w Danii. Z czasem ta idea została rozszerzona na kraje nordyckie. Pomysł międzynarodowej rywalizacji dzieci został następnie przejęty przez Europejską Unię Nadawców, organizującą dobrze wszystkim znaną Eurowizję.

Reguły i przebieg konkursu

Zasady wzorowane są na Konkursie Piosenki Eurowizji. W rywalizacji mogą wziąć udział uczestnicy, zgłoszeni przez nadawców publicznych państw, będących aktywnymi członkami EBU. Reprezentantem danego kraju może być wykonawca w wieku od 9 do 14 lat, posiadający obywatelstwo reprezentującego państwa lub zamieszkujący dany kraj przynajmniej przez dwa lata. Podczas występu na scenie może być maksymalnie ośmiu wykonawców. Wykonywany utwór nie może trwać dłużej niż trzy minuty. Musi być wykonywany w języku ojczystym, a anglojęzyczne elementy tekstu nie mogą stanowić więcej niż 40 procent treści.


Zwycięzcy i kraje zwycięskie

W całej historii Konkursu Eurowizji Junior wygrało łącznie 11 krajów. Największą liczbę zwycięstw odniosła Gruzja, wygrywając konkurs trzykrotnie. Wśród laureatów znaleźli się przedstawiciele m.in. Białorusi, Rosji, Malty, Armenii, Ukrainy, Polski czy Hiszpanii. W roku 2018 do rywalizacji dołączyła Walia i Kazachstan.

Lista laureatów:
2003: Dino Jelusić – „Ti si moja prva ljubav”, Chorwacja
2004: María Isabel – „Antes muerta que sencilla”, Hiszpania
2005: Ksienija Sitnik – „My wmeste”, Białoruś
2006: Siostry Tołmaczowe – „Wiesiennij dżaz”, Rosja
2007: Alaksiej Żyhałkowicz – „Se druzyami”, Białoruś
2008: Bzikebi – „Bzz...”, Gruzja
2009: Ralf Mackenbach – „Click clack”, Holandia
2010: Wladimir Arzumanian – „Mama”, Armenia
2011: Candy – „Candy Music”, Gruzja
2012: Anastasija Petryk – „Nebo”, Ukraina
2013: Gaia Cauchi – „The Start”, Malta
2014: Vincenzo Cantiello – „Tu primo grande amore”, Włochy
2015: Destiny Chukunyere – „Not My Soul”, Malta
2016: Mariam Mamadaszwili – „Mzeo”, Gruzja
2017: Polina Bogusiewicz – „Wings”, Rosja
2018: Roksana Węgiel – „Anyone I Want to Be”, Polska


Udział Polski w Eurowizji Junior

1. Konkurs Piosenki Eurowizji Junior odbył się 15 listopada 2003 roku. Reprezentantką Polski była Katarzyna Żurawik z piosenką „Coś mnie nosi”, którą sama napisała i skomponowała. Na scenie towarzyszył jej dziecięcy zespół taneczny Rytmix. Po zsumowaniu punktów młoda wokalistka zajęła ostatnie miejsce.2. Konkurs Piosenki Eurowizji Junior odbył się 20 listopada 2004 roku w Lillehammer. Polskę reprezentował zespół KWADro – w skład której wchodziły Dominika Rydz, Weronika Bochat, Anna Klamczyńska oraz Kamila Piątkowska – z piosenką „Łap życie”. Ostatecznie grupa zajęła 17. miejsce.Słabe wyniki osiągnięte w poprzednich latach spowodowały rezygnację TVP z udziału w kolejnych edycjach konkursu (2005-2015). Polska powróciła do rywalizacji w roku 2016.

14. Konkurs Piosenki Eurowizji Junior odbył się 20 listopada 2016 w Mediterranean Conference Centre w Valletcie na Malcie. Reprezentant Polski został wybrany za pośrednictwem krajowych eliminacji, które wygrała Olivia Wieczorek z utworem „Nie zapomnij”, skomponowanym przez Piotra Rubika do tekstu napisanego przez Donia. W finale konkursu Olivia zajęła 11. miejsce.15. Konkurs Piosenki Eurowizji Junior odbył się 26 listopada 2017 roku w Pałacu Olimpijskim w Gruzji. Dzięki wygranej w krajowych eliminacjach, Polską reprezentantką została Alicja Rega z utworem „Mój dom”. Po głosowaniu jurorów i widzów w finale wokalistka zajęła ósme miejsce.16. Konkurs Piosenki Eurowizji Junior odbył się 25 listopada 2018 w Mińsku. Reprezentantką Polski została Roksana Węgiel z piosenką „Anyone I Want to Be”. Zwyciężczyni pierwszej polskiej edycji „The Voice Kids” zachwyciła Europę i zajęła pierwsze miejsce w konkursie.