Eurowizja

Barwny Śląsk gotowy na Eurowizję! Co ma do zaoferowania?

Dzięki ubiegłorocznej wygranej Roksany Węgiel w Mińsku, Konkurs Piosenki Eurowizji dla Dzieci 2019 odbędzie się w naszym kraju – a dokładnie w Gliwicach. Poza wspaniałymi występami młodych wokalistów, którzy już w listopadzie przyjadą zaprezentować swoje umiejętności do Polski, warto skorzystać z okazji i zapoznać się z tym, co ma do zaoferowania nasz przepiękny Śląsk.


Śląsk kojarzony jest głównie ze względu na bogate tradycje przemysłowe. Pomimo wielu zmian nie wypiera się jednak swoich korzeni. Co więcej – Ślązacy są z nich dumni! Wśród wielu wartych polecenia miejsc znajduje się m. in. sztolnia Czarnego Pstrąga w Tarnowskich Górach. Można tam popłynąć łodzią w niezwykłą podziemną podróż. To niesamowita okazja, aby poczuć obecność legendarnego ducha kopalń – Skarbnika. Tuż obok znajduje się zaś Zabytkowa Kopalnia Srebra, która została doceniona przez UNESCO.

Śląska kuchnia uwiedzie każdego

Kuchnia na Śląsku jest wybitnie pyszna – z tym faktem trudno dyskutować! Będąc w okolicy trzeba koniecznie zjeść słynny żur, karminadle, krupnioki, żymloki, wodziankę, hekele, a także zachwycające rolady czy kluski. Takich doznań kulinarnych nie da się podrobić. Te tradycyjne potrawy do dziś goszczą na stołach śląskich rodzin, które nie wyobrażają sobie bez nich życia!

Zachwycająca przyroda

Śląsk to również prawdziwa masa atrakcji na świeżym powietrzu i rezerwatów przyrody. Wszyscy zapaleni ornitolodzy powinni koniecznie udać się do rezerwatu „Łężczok”. Można tam podglądać ptaki w wyjątkowo pięknych okolicznościach przyrody. Rezerwat Segiet kusi zaś m. in. gigantycznymi bukami, których nie zobaczymy

Położone niedaleko Beskidy na pewno skuszą zaś wszystkich fanów górskich wypraw, zaś osoby wierzące, szukające doznań duchowych znajdą je m. in. na Jasnej Górze. Zamek w Mirowie oraz liczne muzea oferują niepowtarzalne wycieczki do przeszłości – pasjonaci historii będą mieli w czym przebierać. Koniecznie należy też odwiedzić Pałac w Pławniowicach.

Melodyjny język

Śląsk to również język, który jest bardzo zróżnicowany. Odmiany gwar potrafią przyprawić o prawdziwy zawrót głowy. Przykładowo na Górnym Śląsku dominują zapożyczenia z języka niemieckiego, zaś na Śląsku Cieszyńskim swoją obecność wyraźnie zaznaczyły czechizmy. Co ciekawe, mieszkańcy regionu częstochowskiego w ogóle nie posługują się gwarą. Językoznawcy uznają mowę śląską za jeden z najbardziej archaicznych dialektów typowo polskich.

Wszystkie drogi prowadzą do Gliwic

Gliwice to jedno z najstarszych i najpiękniejszych miast na Górnym Śląsku. Ich niezwykła historia, zachwycająca architektura, zróżnicowana oferta kulturalna i sportowo-rekreacyjna sprawiają, że miasto jest idealnym celem turystycznym. Gliwice rozkwitają – ostatnie kilkanaście lat okazały się kluczowe dla ich rozwoju. Co więcej, zyskują coraz lepsze miejsca w rankingach innowacyjności i dynamicznego rozwoju.

Przeszłość łączy się z przyszłością

Miasto na każdym kroku zachwyca piękną architekturą i uroczymi kamieniczkami, które pozwalają poczuć dawny klimat. Paradoksalnie to jednocześnie jedno z najnowocześniejszych punktów Górnego Śląska. Tradycyjny przemysł ciężki i górnictwo węgla kamiennego zostały tu zastąpione nowoczesnymi technologiami.

W Gliwicach nie można się nudzić! Miasto oferuje m.in. liczne boiska, stadiony, hale sportowe, kryte pływalnie i kąpieliska, korty tenisowe oraz lodowisko. Można również skorzystać ze ścianki wspinaczkowej czy iść do Palmiarni Miejskiej, gdzie znajduje się kilka tysięcy tropikalnych roślin.