Eurowizja

Tulia reprezentantem Polski na Eurowizji 2019

Komisja Konkursowa TVP zadecydowała, że reprezentantem Polski na 64. Konkursie Piosenki Eurowizji 2019 w Tel Avivie będzie zespół Tulia.

Dominika Siepka, Joanna Sinkiewicz, Patrycja Nowicka i Tulia Biczak od 2017 r. tworzą zespół reprezentujący muzykę folkową. Na 55. Krajowym Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu odniosły ogromny sukces wygrywając konkurs Premier piosenką „Jeszcze Cię nie ma”.

Reprezentant Polski wystąpi 14 maja w pierwszym półfinale konkursu. O awans do finału zawalczy z przedstawicielami: Słowenii, Białorusi, Czech, Czarnogóry, Cypru Serbii, Finlandii, Węgier, Estonii, Portugalii, San Marino, Islandii, Gruzji, Australii, Belgii i Grecji.

W drugim półfinale, który odbędzie się 16 maja, wystąpią artyści z: Szwajcarii, Szwecji, Irlandii, Austrii, Mołdawii, Łotwy, Rumunii, Danii, Armenii, Albanii, Azerbejdżanu, Macedonii, Norwegii, Rosji, Holandii, Chorwacji, Litwy i Malty.

18 maja – w wielkim finale – wystąpią kraje, które awansowały z półfinałów, reprezentanci tzw. Wielkiej Piątki (Hiszpanii, Francji, Wielkiej Brytanii, Niemiec i Włoch) i gospodarz konkursu Izrael. 64. Konkurs Piosenki Eurowizji poprowadzą supermodelka Bar Refaeli, prezenter telewizyjny Erez Tal, prezenter telewizyjny Assi Azar i dziennikarka Lucy Ayoub.

Początkowo rząd Izraela nalegał na zorganizowanie konkursu w Jerozolimie. Jednak po uznaniu przez USA Jerozolimy jako stolicy żydowskiego państwa i przeniesieniu tam amerykańskiej ambasady rząd Izraela odstąpił od tego pomysłu w obawie przed bojkotem konkursu. Eurowizja podała, że wybiera jako miejsce swojego konkursu Tel Awiw, izraelską stolicę handlową i kulturalną z uwagi na „kreatywną i przekonującą ofertę” miasta.


63. Konkurs Piosenki Eurowizji wygrała reprezentantka Izraela Netta Barzilai żywiołowym tańcem i piosenką zatytułowaną „Toy” (Zabawka), nawiązującą do feministycznego ruchu „MeToo#” w proteście przeciwko seksualnemu wykorzystywaniu kobiet. Dzięki jej zwycięstwu, już czwartemu dla Izraela w historii konkursów Eurowizji, kraj ten będzie gospodarzem kolejnej edycji konkursu.

W konkursie, który odbywał się w stolicy Portugalii i był oglądany przez ok. 200 mln ludzi na całym świecie, startowali reprezentanci 42 krajów, w tym Polski.

Źródło: TVP/Eurovision.tv/PAP