Eurowizja

Gromee i Lukas Meijer w drugim półfinale

Już 10 maja Gromee i Lukas Meijer zaprezentują się publiczności z całej Europy podczas 63. Konkursu Eurowizji 2018. Reprezentanci Polski wystąpią w Lizbonie w drugim półfinale.

W stolicy Portugalii zaplanowano w sumie trzy koncerty, które będą transmitowane przez Telewizję Polską. 19 wykonawców zaprezentuje się 8 maja w pierwszym półfinale. Będą to reprezentanci Azerbejdżanu, Islandii, Albanii, Belgii, Czech, Litwy, Izraela, Białorusi, Estonii, Bułgarii, Macedonii, Chorwacji, Austrii, Grecji, Finlandii, Armenii, Szwajcarii, Irlandii i Cypru. 18 kolejnych – w tym Gromee i Lukas Meijer – zaprezentuje się w drugim półfinale. Wtedy, oprócz polsko-szwedzkiego duetu, zobaczymy reprezentantów: Norwegii, Rumunii, Serbii, San Marino, Danii, Rosji, Mołdawii, Holandii, Australii, Gruzji, Malty, Węgier, Łotwy, Szwecji, Czarnogóry, Słowenii i Ukrainy. 10 maja. Z każdego półfinału 10 uczestników awansuje do wielkiego finału, który zaplanowano na 12 maja.

Miejsca w finale pewni są reprezentanci tzw. wielkiej piątki, czyli Francji, Hiszpanii, Niemiec, Wielkiej Brytanii i Włoch oraz gospodarz, czyli Portugalia. W pierwszym półfinale głosują Hiszpania, Wielka Brytania i Portugalia, a w drugim - Francja, Niemcy i Włochy.

Wiemy już, że polsko-szwedzki duet pojawi się na lizbońskiej scenie w drugim półfinale jako 11. Widzowie będą mogli na nich głosować z numerów zarejestrowanych w innych krajach, niż Polska.


Rywalem naszych reprezentantów będzie m.in. pochodzący z Białorusi, a drugi raz reprezentujący Norwegię Alexander Rybak, który wygrał już Eurowizję w 2009 roku.

W drugim półfinale pojawią się też m.in. poruszająca się na wózku inwalidzkim Rosjanka Julia Samoylova, która miała reprezentować swój kraj już przed rokiem, ale po zapowiedzi władz Ukrainy, że nie wpuszczą jej na swoje terytorium, wycofano ją z konkursu, czy ogromnie popularna nie tylko na Antypodach Australijka Jessica Mauboy, która koncertowała już m.in. z Beyoncé, współpracowała z Ricky Martinem i Snoop Doggiem, a występowała przed Barackiem Obamą.

Portugalia uzyskała prawo organizowania Eurowizji po zwycięstwie Salvadora Sobrala w roku 2017 podczas finału w Kijowie. Portugalczyk porwał widzów i jury ze wszystkich krajów swoim kameralnym jak na Eurowizję występem.

Konkurs Piosenki Eurowizji
jest najpopularniejszym i najdłużej trwającym programem telewizyjnym na świecie. Każdy finał ogląda nawet 600 milionów widzów!

Zwiastun półfinałów i finału 63. Konkurs Piosenki Eurowizji w Lizbonie