Eurowizja

Portugalczyk wygrał Eurowizję 2017

Portugalczyk Salvador Sobral wygrał 62. finał Eurowizji, który odbył się w Kijowie. Triumfował zarówno w głosowaniu jury, jak i widzów. Podium uzupełnili reprezentanci Bułgarii i Mołdawii. Polka Kasia Moś zajęła odległe 22. miejsce.

Sobral nie był wcześniej znany. Przed europejską publicznością po raz pierwszy zaprezentował się dopiero w półfinale. Chory na serce wokalista nie pojawił się na żadnym z koncertów inaugurujących festiwal, wskazując że skupia się na występach w stolicy Ukrainy.

Portugalczyk z miejsca oczarował widzów. Wykonanie utworu „Amal Pelos Dois” („Dla nas obojga”) z pierwszego półfinału konkursu jest najchętniej oglądanym filmem na profilu Eurovision Song Contest.

– Muzyka to nie fajerwerki, muzyka to uczucia – powiedział po zakończeniu konkursu Salvador Sobral, który wywalczył dla swojego kraju pierwszy triumf w historii.

Niestety, po raz kolejny słabo wypadła Polska. Kasia Moś wykonująca utwór „Flashlight” zajęła dopiero 22. miejsce. Podobnie jak rok temu znów widzowie docenili nas bardziej, niż jury, ale wówczas Michał Szpak zajął znacznie wyższą 8. lokatę.

Polskiej reprezentantce przypadły w udziale głosy od jury z takich państw jak Bułgaria (7 pkt), Azerbejdżan (6 pkt), Słowenia (4 pkt), Australia i Białoruś (po 2 pkt) oraz San Marino i Czechy (1 pkt). To dało zaledwie 23 punkty i miejsce na końcu stawki. Szansą na poprawienie ostatecznej lokaty miały być głosy przyznane przez widzów z całej Europy. W tej części Kasia Moś dostała ich 41, co po zsumowaniu dało 64 punkty.

– Nie zostaliśmy wysoko ocenieni, ale takie jest życie. My jesteśmy bardzo zadowoleni z naszego występu. Dla nas spełnieniem marzeń i wyróżnieniem jest to, że byliśmy w finale – powiedziała Kasia Moś tuż po finale.

Utwór „Flashlight” punktowali widzowie z 11 krajów i najwięcej, bo aż 10 przyznali ci, głosujący w Wielkiej Brytanii oraz Irlandii – 7 pkt. To żadne zaskoczenie ze względu na liczną Polonię w obu państwach. Mniej, bo 5 pkt dostaliśmy od Szwecji, 4 od Belgów, po 3 od publiczności z Islandii, Norwegii i Włoch, natomiast po 2 od Niemców i Austriaków i wreszcie po symbolicznym punkcie od widzów w Holandii i Francji. Gdyby o końcowej klasyfikacji decydowali tylko głosujący za pomocą telefonów i smsów, to Kasia Moś znalazłaby się na 12. pozycji.

To poniekąd powtórka z rozrywki, ponieważ zarówno w 2015 roku jurorzy zaważyli o odległym, bo 14. miejscu Donatana i Cleo, a także odebrali końcowy sukces Michałowi Szpakowi rok później. Ci pierwsi z utworem „My Słowianie” przez widzów z Europy typowani byli na 5. pozycję, a Szpak z piosenką „Color of your life” uplasowałby się na podium.

Tegoroczny finał konkursu odbył się w stolicy Ukrainy – Kijowie. Goście Eurowizji zwracali uwagę na podwyższone środki bezpieczeństwa panujące w mieście. Ulice patrolowało wielu policjantów i żołnierzy Gwardii Narodowej. Wejście do obiektów Eurowizji było możliwe po przejściu przez specjalne bramki. Widowisko w kijowskim Międzynarodowym Centrum Wystawienniczym oglądało kilka tysięcy widzów.

KOŃCOWA TABELA WYNIKÓW:

1. Portugalia: Salvador Sobral – „Amar Pelos Dois” 758 pkt.
2. Bułgaria: Kristian Kostov – „Beautiful Mess” 615 pkt.
3. Mołdawia: Sunstroke Project – „Hey Mamma” 374 pkt.
4. Belgia: Blanche – „City Lights” 363 pkt.
5. Szwecja: Robin Bengtsson – „I Can't Go On” 344 pkt.
6. Włochy: Francesco Gabbani – „Occidentali's Karma” 334 pkt.
7. Rumunia: Ilinca ft. Alex Florea – „Yodel It!” 282 pkt.
8. Węgry: Joci Pápai – „Origo” 200 pkt.
9. Australia: Isaiah – „Don't Come Easy” 173 pkt.
10. Norwegia: JOWST – „Grab The Moment” 158 pkt.
11. Holandia: OG3NE – „Lights and Shadows” 150 pkt.
12. Francja: Alma – „Requiem” 135 pkt.
13. Chorwacja: Jacques Houdek – „My Friend” 128 pkt.
14. Azerbejdżan: Dihaj – „Skeletons” 120 pkt.
15. Wielka Brytania: Lucie Jones – „Never Give Up On You” 111 pkt.
16. Austria: Nathan Trent – „Running On Air” 93 pkt.
17. Białoruś: Naviband – „Story of My Life” 83 pkt.
18. Armenia: Artsvik – „Fly With Me” 79 pkt.
19. Grecja: Demy – „This is Love” 77 pkt.
20. Dania: Anja – „Where I Am” 77 pkt.
21. Cypr: Hovig – „Gravity” 68 pkt.
22. Polska: Kasia Moś – „Flashlight” 64 pkt.
23. Izrael: IMRI – „I Feel Alive” 39 pkt.
24. Ukraina: O.Torvald – „Time” 36 pkt.
25. Hiszpania: Manel Navarro – „Do It For Your Lover” 6 pkt.
26. Niemcy: Levina – „Perfect Life” 5 pkt.


Źródło: tvp.info, eurovision.tv