Eurowizja

aktualności

„Fire of Love (Pali się)” polską piosenką na Eurowizję 2019

„Fire of Love (Pali się)” polską piosenką na Eurowizję 2019

Tulia Biczak, Joanna Sinkiewicz, Patrycja Nowicka i Dominika Siepka wykonają nową, specjalnie przygotowaną na konkurs wersję piosenki „Fire of Love (Pali się)”. Utwór ten to najdynamiczniejszy i z całą pewnością najbardziej rockowy utwór w repertuarze zespołu Tulia. Wykorzystanie archaicznej techniki wokalnej przez wokalistki – zwanej śpiewokrzykiem w połączeniu z ultra nowoczesnym aranżem daje piorunujące, niepowtarzalne i natychmiast rozpoznawalne brzmienie zespołu, którego nie sposób pomylić z niczym innym na świecie. To specyficzne brzmienie przyniosło już rzesze fanów Tulii na świecie, a występ na Eurowizji da szansę to grono jeszcze powiększyć. Tulia zaśpiewa w dwóch językach: polskim i angielskim.

„Fire of Love (Pali się)” skomponowała Nadia Dalin, a słowa napisali Sonia Krasny (tekst polski), Allan Rich i Jud Friedman (tekst angielski). Jud Friedman i Allan Rich to ikony songwritingu, dwukrotnie nominowani do Oscara za najlepszą piosenkę, w tym za „Run To You” Whitney Houston, nominowani do Grammy oraz Złotych Globów. Pisali między innymi dla takich wykonawców jak: Ray Charles, Chaka Kahn, *NSYNC, Kenny Loggins, James Ingram, Rod Stewart czy Tina Turner.

Nadia Dalin wspólnie z Sonią Krasny komponują utwory dla zespołu Tulia od samego początku skupiając się na wyjątkowym klimacie, melodyce i emocjach zawartych w ich twórczości. To one są odpowiedzialne za wszystkie autorskie utwory Tulii, w tym za nagrodzony w Opolu „Jeszcze Cię nie ma”.

Producentem muzycznym i twórcą aranżacji utworu „Fire of love (Pali się)” jest Marcin Kindla, a producentami wykonawczymi są Igor Nurczyński i Marcin Kindla.

64. Konkurs Piosenki Eurowizji 2019 odbędzie się w dniach 14-18 maja w Tel Avivie.

Eurowizja Junior 2019 odbędzie się w Gliwicach!

Eurowizja Junior 2019 odbędzie się w Gliwicach!

Polska aplikacja do organizacji konkursu Eurowizji Junior w 2019 roku została oceniona najwyżej przez komisję EBU. Dzięki temu tegoroczny konkurs odbędzie się w Gliwicach, a dokładnie w Arenie Gliwice. Jest to druga największa hala widowiskowa w Polsce, zaraz po Tauron Arenie w Krakowie.

Prezes Zarządu TVP S.A. Jacek Kurski, marszałek woj. śląskiego Jakub Chełstowski i wiceprezydent miasta Gliwice Krystian Tomala podpisali w Warszawie list intencyjny ws. współpracy i organizacji konkursu Eurowizja Junior 2019. Konkurs odbędzie się 24 listopada i ma być transmitowany w TVP1.

Podczas konferencji w siedzibie TVP Kurski wyjaśnił, że organizacja Eurowizji Junior przez zwycięskie państwo „nie jest automatyczna”, tak jak w przypadku Eurowizji dla dorosłych.

Tulia reprezentantem Polski na Eurowizji 2019

Tulia reprezentantem Polski na Eurowizji 2019

Dominika Siepka, Joanna Sinkiewicz, Patrycja Nowicka i Tulia Biczak od 2017 r. tworzą zespół reprezentujący muzykę folkową. Na 55. Krajowym Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu odniosły ogromny sukces wygrywając konkurs Premier piosenką „Jeszcze Cię nie ma”.

Reprezentant Polski wystąpi 14 maja w pierwszym półfinale konkursu. O awans do finału zawalczy z przedstawicielami: Słowenii, Białorusi, Czech, Czarnogóry, Cypru Serbii, Finlandii, Węgier, Estonii, Portugalii, San Marino, Islandii, Gruzji, Australii, Belgii i Grecji.

W drugim półfinale, który odbędzie się 16 maja, wystąpią artyści z: Szwajcarii, Szwecji, Irlandii, Austrii, Mołdawii, Łotwy, Rumunii, Danii, Armenii, Albanii, Azerbejdżanu, Macedonii, Norwegii, Rosji, Holandii, Chorwacji, Litwy i Malty.

18 maja – w wielkim finale – wystąpią kraje, które awansowały z półfinałów, reprezentanci tzw. Wielkiej Piątki (Hiszpanii, Francji, Wielkiej Brytanii, Niemiec i Włoch) i gospodarz konkursu Izrael. 64. Konkurs Piosenki Eurowizji poprowadzą supermodelka Bar Refaeli, prezenter telewizyjny Erez Tal, prezenter telewizyjny Assi Azar i dziennikarka Lucy Ayoub.

TVP i EBU rozpoczęły rozmowy nt. organizacji konkursu Eurowizji Junior

TVP i EBU rozpoczęły rozmowy nt. organizacji konkursu Eurowizji Junior

Spotkanie TVP i EBU rozpoczyna niemal roczny okres pracy, który dzieli organizatorów od wielkiego medialnego wydarzenia – konkursu Eurowizji Junior w Polsce. Rozmowy poświęcone były wstępnemu nakreśleniu celów i planów, związanych z tym wielkim przedsięwzięciem.

Jean Philip De Tender oraz Gert Kark, project manager Eurowizji Junior pogratulowali prezesowi Jackowi Kurskiemu sukcesu, jakim jest prawo do organizacji Eurowizji Junior 2019. Na spotkaniu zostały omówione także najważniejsze wyzwania, które czekają nas podczas tego wyjątkowego, międzynarodowego projektu z udziałem niemal 20 krajów z całej Europy i świata (m.in. Australii).

Wielki sukces Polski. Roksana Węgiel wygrała finał Eurowizji Junior!

Wielki sukces Polski. Roksana Węgiel wygrała finał Eurowizji Junior!

W finale Eurowizji Junior brało udział dwadzieścia państw. O końcowej klasyfikacji decydowały głosy profesjonalnego jury i internautów. Ogłoszenie wyników Eurowizji Junior 2018 było niezwykle emocjonujące. W głosowaniu jury Polka zajęła 7. miejsce, jednak dzięki punktom od głosujących w internecie Roksana wygrała z reprezentantką Francji.

Wygrana wokalistki to także ogromny sukces towarzyszących jej na scenie młodych tancerek: Ady Gutkowskiej, Antoniny Zając, Mai Śmidowicz, Aleksandry Osińskiej i Matyldy Kucharskiej oraz choreografa Tomasza Barańskiego i reżysera występu Konrada Smugi.

Prezes TVP Jacek Kurski pogratulował sukcesu Roksanie Węgiel.

Jestem dumny jako prezes TVP, że osobiście zdecydowałem, aby to ona reprezentowała Polskę na Eurowizji. Szczególnie cieszę się, że podjąłem merytoryczną decyzję, żeby nie organizować eliminacji krajowych tylko postawić na wokalistkę, która wygrała „The Voice Kids”. Roksana przeszła dwumiesięczny maraton odcinków oraz zwyciężyła finał głosami widzów. W zeszłym roku eliminacje przebiegały słabo i były niezadowalające. Zwycięstwo Roksany pokazuje, że brak eliminacji krajowych było dobrą decyzją – powiedział.

Prezes TVP poinformował, że Telewizja Polska wystąpi do EBU o organizację przyszłorocznego finału konkursu Eurowizja Junior.

Eurowizja Junior to konkurs stworzony w 2003 roku. Udział w konkursie mogą wziąć dzieci w wieku od 9 do 14 lat, z całej Europy. Swoim rozmachem i zasadami nawiązuje do głównego Konkursu Eurowizji.

Reprezentantka Izraela wygrała Konkurs Piosenki Eurowizji

Reprezentantka Izraela wygrała Konkurs Piosenki Eurowizji

Następnym razem w Jerozolimie! – krzyknęła rozpromieniona Barzilai po ogłoszeniu werdyktu. – Jestem taka szczęśliwa! Dziękuję za akceptację różnic między nami. Dziękuję za uczczenie różnorodności – dodała. Swym zwycięstwem, już czwartym dla Izraela w historii konkursów Eurowizji, Barzilai zapewniła, że Izrael będzie gospodarzem kolejnej edycji konkursu.

Izraelska artystka pokonała ostatecznie drugą w klasyfikacji reprezentantkę Cypru Eleni Foureirę, która wykonała utrzymany w stylu latynoamerykańskim utwór „Fuego”. Trzecie miejsce zajął reprezentant Austrii Cesar Sampson z piosenką „Nobody but You”. Reprezentantki Izraela i Cypru już od pewnego czasu były zdecydowanymi faworytkami konkursu.

W konkursie, który tym razem odbywał się w stolicy Portugalii – Lizbonie i był oglądany przez ok. 200 mln ludzi na całym świecie, startowali reprezentanci 42 krajów, w tym Polski.

Rosjanka triumfuje w finale Eurowizji Junior 2017

Rosjanka triumfuje w finale Eurowizji Junior 2017

Polskę reprezentowała charyzmatyczna Alicja Rega z piosenką „Mój dom” autorstwa Marka Kościkiewicza. Młoda wokalistka ostatecznie zajęła ósme miejsce. 14-latka z Rzeszowa jest już rozpoznawalna za granicą i posiada duże doświadczenie sceniczne. Regularnie bierze udział w konkursach wokalnych m.in. w Niemczech, Rosji, Estonii, Bułgarii, Czechach czy na Malcie i Litwie.

Eurowizja Junior to konkurs stworzony w 2003 roku z myślą o najmłodszych uczestnikach z całej Europy. Udział w konkursie mogą wziąć osoby w wieku od 9 do 14 lat. Swoim rozmachem i zasadami nawiązuje do głównego Konkursu Eurowizji. Warunkiem uczestnictwa jest zgłoszenie premierowego utworu. Konkurs cieszy się ogromną popularnością w Polsce i na całym świecie.

Lista laureatów:
1. Rosja: Polina Bogusevich – „Wings”
2. Gruzja: Grigol Kipshidze – „Voice of the Heart”
3. Australia: Isabella Clarke – „Speak Up”

4. Holandia: Fource – „Love Me”
5. Białoruś: Helena Meraai – „I Am the One”
6. Armenia: Misha – „Boomerang”
7. Ukraina: Anastasiya Baginska – „Don’t Stop”
8. Polska: Alicja Rega – „Mój dom”
9. Malta: Gianluca Cilia – „Dawra Tond”
10. Serbia: Irina Brodic & Jana Paunovic – „Ceo svet je nas”
11. Włochy: Maria Iside Fiore – „Scelgo (My Choice)”
12. Macedonia: Mina Blazev – „Dancing Through Life”
13. Albania: Ana Kodra – „Don’t Touch My Tree”
14. Portugalia: Mariana Venancio – „Youtuber”
15. Irlandia: Muireann McDonnell – „Suile Glasa”
16. Cypr: Nicole Nicolaou – „I Wanna Be a Star”

Portugalczyk wygrał Eurowizję

Portugalczyk wygrał Eurowizję

Sobral nie był wcześniej znany. Przed europejską publicznością po raz pierwszy zaprezentował się dopiero w półfinale. Chory na serce wokalista nie pojawił się na żadnym z koncertów inaugurujących festiwal, wskazując że skupia się na występach w stolicy Ukrainy.

Portugalczyk z miejsca oczarował widzów. Wykonanie utworu „Amal Pelos Dois” („Dla nas obojga”) z pierwszego półfinału konkursu jest najchętniej oglądanym filmem na profilu Eurovision Song Contest.

Mariam Mamadashvili zwyciężczynią Eurowizji Junior 2016

Mariam Mamadashvili zwyciężczynią Eurowizji Junior 2016

– Mzeo znaczy słońce – powiedziała po ogłoszeniu wyników Mariam. Dzięki niej reprezentant pochodzący z Gruzji po raz trzeci wygrał konkurs Eurowizji Junior.

– Czuję się naprawdę świetnie, nie potrafię tego wyrazić słowami – mówiła emocjonalnie Mariam. – Dziękuje wam wszystkim, kocham was, dziękuje! – wysłała pozdrowienia do fanów z Gruzji. – Kiedy powiedzieli mi, że wygrałam pomyślałam, że potrzebuję godziny, żeby to do mnie dotarło. Było wspaniale – dodała. Dziewczynka nagrodę zadedykowała rodzinie i przyjaciołom.

Lista laureatów:
1. Gruzja – Mariam Mamadashvili „Mzeo'”
2. Armenia – Anahit & Mary „Tarber”
3. Włochy – Fiamma Boccia „Cara Mamma – Dear Mom”

4. Rosja – The Water of Life Project „Water of Life”
5. Australia – Alexa Curtis „We Are”
6. Malta – Christina Magrin „Parachute”
7. Białoruś – Alexander Minyonok „Musyka moih pobed (Music is my only way)”
8. Holandia – Kisses „Kisses & Dancin'”
9. Bułgaria – Lidia Ganeva „Magical Day (Вълшебен ден)”
10. Irlandia – Zena Donnelly „Bríce Ar Bhríce”
11. Polska – Olivia Wieczorek „Nie zapomnij”
12. Macedonia – Martija Stanojković „Love Will Lead Our Way (Ljubovta ne vodi)”
13. Albania – Klesta Qehaja „Besoj”
14. Ukraina – Sofia Rol „Planet Craves For Love”
15. Izrael – Shira & Tim „Follow My Heart”
16. Cypr – George Michaelides „Dance Floor'”
17. Serbia – Dunja Jeličić „U La La La”

Źródło: 
www.junioreurovision.tv

Michał Szpak ósmy w finale Eurowizji i trzeci w głosowaniu widzów! Wygrała Jamala z Ukrainy

Michał Szpak ósmy w finale Eurowizji i trzeci w głosowaniu widzów! Wygrała Jamala z Ukrainy

Michał Szpak wystąpił jako 12. wśród 26 finalistów. Jego występ został ciepło przyjęty przez publiczność w szwedzkiej stolicy, ale długo wydawało się, że Polak zajmie podczas sobotniego finału Eurowizji miejsce pod koniec stawki. Pierwszy raz noty od 42 krajów, biorących udział w głosowaniu, przedstawiano bowiem inaczej. Najpierw poznaliśmy werdykty jury z poszczególnych państw.

Tu wygrała Australia przed Ukrainą, a Polska zajęła... przedostatnie, 25. miejsce. W tamtym momencie, mając jedynie 7 punktów (od Azerbejdżanu, Norwegii, Litwy i Czarnogóry), wyprzedzaliśmy tylko Niemców. Wciąż jednak nie były znane wyniki głosowania widzów, a ci często głosowali zupełnie inaczej, niż sędziowie. I doszło do sporych przetasowań... 
Wówczas nie łączono się już z poszczególnymi stolicami, a prezentowano punkty od widzów zbiorczo. Najpierw poznaliśmy szesnaście najgorszych krajów w głosowaniu telewidzów. Wyprzedzili nas Niemcy i długo Michał Szpak znajdował się na końcu stawki.

Emocje rosły

Ale gdy prowadzący dodawali punkty kolejnym krajom, a Polski wciąż nie było, emocje zaczęły rosnąć. Szybko okazało się, że polski wokalista znalazł się według głosujących w pierwszej dziesiątce. W pewnej chwili na tablicy wyników zostały tylko trzy kraje: Ukraina, Rosja i wciąż ostatnia Polska. I to właśnie trzecie miejsce na podium zajął Michał Szpak, w sumie z 222 punktami od widzów. Maksymalną notę 12 punktów dali mu Austriacy i Belgowie. Po 10 pkt. zdobył od Niemców, Islandczyków, Irlandczyków, Włochów, Norwegów, Szwedów, Holendrów i Brytyjczyków.

To finalnie dało mu 8. miejsce z 229 punktami.

Cały finał wygrała reprezentantka Ukrainy Jamala, która w głosowaniu widzów zajęła 2. miejsce za Rosją. To oznacza, że za rok Eurowizja zagości w Kijowie. Pochodząca z Krymu Tatarka zaśpiewała piosenkę „1944”, nawiązującą do krymskich przesiedleń, których dokonywała Armia Czerwona.

Źródło: 
tvp.info