Eurowizja

aktualności

Krajowe eliminacje do konkursu Eurowizji – Lizbona 2018

Krajowe eliminacje do konkursu Eurowizji – Lizbona 2018

W Krajowych Eliminacjach 63. Konkursu Piosenki Eurowizji może wziąć udział każdy artysta powyżej 16 roku życia. Autor oraz wykonawca piosenki nie muszą posiadać polskiego obywatelstwa. Wykonawca powinien zgłosić premierowy utwór, który trwa nie dłużej niż 3 minuty oraz nie został wyemitowany na łamach anten radiowych i telewizyjnych, a także nie został wykonany publicznie (chociażby w wersji „demo”) przed 1 września 2017.

Termin zgłaszania kompozycji upływa 1 lutego 2018. Piosenka może być przygotowana w dowolnym języku. Koncert Krajowych Eliminacji odbędzie się w marcu tego roku.

Spośród piosenek zakwalifikowanych do Krajowych Eliminacji, telewidzowie oraz jury wspólnie wybiorą zwycięzcę, który będzie reprezentował Polskę podczas finału 63. Konkursu Eurowizji w Lizbonie.

Portugalia miano gospodarza finału zawdzięcza Salvadorowi Sobralowi, którego utwór „Amar pelos dois” okazał się bezkonkurencyjny podczas organizowanego w Kijowie finału Eurowizji 2017.

Konkurs Piosenki Eurowizji
jest najpopularniejszym i najdłużej trwającym programem telewizyjnym na świecie. Każdy finał Eurowizji ogląda nawet 600 milionów widzów!

Rosjanka triumfuje w finale Eurowizji Junior 2017

Rosjanka triumfuje w finale Eurowizji Junior 2017

Polskę reprezentowała charyzmatyczna Alicja Rega z piosenką „Mój dom” autorstwa Marka Kościkiewicza. Młoda wokalistka ostatecznie zajęła ósme miejsce. 14-latka z Rzeszowa jest już rozpoznawalna za granicą i posiada duże doświadczenie sceniczne. Regularnie bierze udział w konkursach wokalnych m.in. w Niemczech, Rosji, Estonii, Bułgarii, Czechach czy na Malcie i Litwie.

Eurowizja Junior to konkurs stworzony w 2003 roku z myślą o najmłodszych uczestnikach z całej Europy. Udział w konkursie mogą wziąć osoby w wieku od 9 do 14 lat. Swoim rozmachem i zasadami nawiązuje do głównego Konkursu Eurowizji. Warunkiem uczestnictwa jest zgłoszenie premierowego utworu. Konkurs cieszy się ogromną popularnością w Polsce i na całym świecie.

Lista laureatów:
1. Rosja: Polina Bogusevich – „Wings”
2. Gruzja: Grigol Kipshidze – „Voice of the Heart”
3. Australia: Isabella Clarke – „Speak Up”

4. Holandia: Fource – „Love Me”
5. Białoruś: Helena Meraai – „I Am the One”
6. Armenia: Misha – „Boomerang”
7. Ukraina: Anastasiya Baginska – „Don’t Stop”
8. Polska: Alicja Rega – „Mój dom”
9. Malta: Gianluca Cilia – „Dawra Tond”
10. Serbia: Irina Brodic & Jana Paunovic – „Ceo svet je nas”
11. Włochy: Maria Iside Fiore – „Scelgo (My Choice)”
12. Macedonia: Mina Blazev – „Dancing Through Life”
13. Albania: Ana Kodra – „Don’t Touch My Tree”
14. Portugalia: Mariana Venancio – „Youtuber”
15. Irlandia: Muireann McDonnell – „Suile Glasa”
16. Cypr: Nicole Nicolaou – „I Wanna Be a Star”

Alicja Rega reprezentantką Polski na Eurowizji Junior 2017

Alicja Rega reprezentantką Polski na Eurowizji Junior 2017

Znakomity głos Alicji Regi oraz jej liryczną piosenkę „Mój dom” docenili widzowie, którzy swój wybór potwierdzili w głosowaniu sms-owym oraz jury w składzie: Artur Orzech – dziennikarz muzyczny, Natalia Szroeder – piosenkarka, kompozytorka, autorka tekstów i gwiazda muzyki pop, oraz Sylwia Lipka – wideoblogerka i wokalistka. Wydarzenie w koncertowym stylu poprowadził wokalista, kompozytor i prezenter Rafał Brzozowski.

14-letnia Alicja Rega od 7. roku życia uczy się gry na gitarze i fortepianie, a wokalne umiejętności zdobywa w Centrum Sztuki Wokalnej w Rzeszowie. Ma duże doświadczenie sceniczne, a na koncie liczne sukcesy na wielu ogólnopolskich i międzynarodowych festiwalach piosenki. Ostatnie nagrody Alicji to m.in.: Grand Prix na XVII Ogólnopolskim Konkursie Piosenki „Wygraj Sukces” w Tarnobrzegu, Grand Prix XX Polsko-Niemieckiego Festiwalu Kultury Dziecięcej i Młodzieżowej „Razem we Wspólnej Europie” w Monachium, czy Grand Prix w IV Międzynarodowym Festiwalu Piosenki „Złote Talenty w Złotej Pradze”.

Młoda wokalistka wydała już dwa własne single, wzięła też udział w nagraniu piosenek Majki Jeżowskiej: w duecie z Braćmi Golec na płycie „Czarodzieje uśmiechu 2” oraz w duecie z Łukaszem Zagrobelnym na płycie „Czarodzieje uśmiechu 3”, z których dochód został przekazany na program „Nie nowotworom u dzieci". Wzięła udział również w nagraniu płyty z kolędami pt. „Zadumany cały świat”, która ukazała się końcem 2014 roku.

Zwyciężczyni eliminacji została wyłoniona spośród 10 wykonawców. O udział w finale Eurowizji Junior oprócz Alicji Regi walczyli: Monika Urbanowicz z utworem „Ogień miłości”, duet Maya i Marcel z piosenką „Tacy Sami”, Dominika Ptak z piosenką „Anioły”, Tomasz Bao z utworem „Pochodnie”, Staś Kukulski z „To co żyje w Nas”, zespół WAMWAY z „Jesteś mym marzeniem”, Natalia Wawrzyńczyk z „Nie jesteś sam”, zespół ASMki z utworem „Pod prąd” i Urszula Kowalska z „Jestem jaka Jestem”.

Cieszący się ogromną popularnością konkurs Eurowizja Junior został zainicjowany z myślą o najmłodszych wykonawcach w 2003 roku. Na konkurs mogą zgłaszać się z premierowym utworem młodzi piosenkarze w wieku 9-14 lat. W ubiegłym roku gospodarzem Finału Eurowizji Junior 2016 była Malta. Polskę w konkursie Eurowizji Junior 2016 reprezentowała Olivia Wieczorek, zaś zwyciężczynią finału została Gruzinka Mariam Mamadaszwili.

Portugalczyk wygrał Eurowizję

Portugalczyk wygrał Eurowizję

Sobral nie był wcześniej znany. Przed europejską publicznością po raz pierwszy zaprezentował się dopiero w półfinale. Chory na serce wokalista nie pojawił się na żadnym z koncertów inaugurujących festiwal, wskazując że skupia się na występach w stolicy Ukrainy.

Portugalczyk z miejsca oczarował widzów. Wykonanie utworu „Amal Pelos Dois” („Dla nas obojga”) z pierwszego półfinału konkursu jest najchętniej oglądanym filmem na profilu Eurovision Song Contest.

Kasia Moś w finale Eurowizji 2017!

Kasia Moś w finale Eurowizji 2017!

Pierwszy półfinał z udziałem zjawiskowej Kasi Moś zobaczyło 9 maja w Jedynce ponad 1,7 mln widzów (13,2% udz.), a w TVP Polonia ponad 113 tys. (0,9% udz.).

Spośród 18 wykonawców do sobotniego koncertu zakwalifikowali się też artyści z Mołdawii (SunStroke Project „Hey Mamma!”), Grecji (Demy „This Is Love”), Szwecji (Robin Bengtsson „I Can't Go On”), Australii (Isaiah Firebrace „Don't Come Easy”), Azerbejdżanu (Dihaj „Sceletons”), Portugalii (Salvador Sobral „Amar Pelos Dois”), Armenii (Arcwik „Fly with Me”), Cypru (Hovig „Gravity”) i Belgii (Blanche „City Lights”).

Krajowe Eliminacje podbiły serca widzów

Krajowe Eliminacje podbiły serca widzów

W tym roku koncert krajowych eliminacji do Eurowizji podzielony został na dwie części. Pierwszą część obejrzało w TVP1 ponad 2,3 mln widzów przy udziałach 14,38 proc., natomiast drugą – aż 2,6 mln osób przy udziałach 17,69 proc. Koncert emitowany był również na antenie TVP Polonia.

W tym roku reprezentanta wybierali widzowie i jurorzy w składzie: Alicja Węgorzewska, Maria Sadowska, Robert Janowski, Włodek Pawlik i Krzesimir Dębski. Zwycięzcą została Kasia Moś z piosenką „Flashlight”. Gospodarzem krajowych eliminacji tradycyjnie był Artur Orzech. Jako gwiazdy wieczoru wystąpili Doda, Michał Szpak oraz zeszłoroczna reprezentantka Polski na Eurowizji Junior – Olivia Wieczorek.

Kasia Moś jedzie na Eurowizję 2017!

Kasia Moś jedzie na Eurowizję 2017!

W tym roku reprezentanta Polski oprócz widzów wybierali także jurorzy czyli: Alicja Węgorzewska, Maria Sadowska, Robert Janowski, Włodek Pawlik i Krzesimir Dębski.

Pełne wyniki głosowania:

Kasia Moś „Flashlight” – 19 punktów (10 od jury, 9 od widzów)
Rafał Brzozowski „Sky over Europe” – 16 punktów (8 od jury, 8 od widzów)
Carmell „Faces” – 15 punktów (5 od jury, 10 od widzów)
Isabell Otrębus-Larsson „Voiceless” – 15 punktów (9 od jury,6 od widzów)
Agata Nizińska „Reason” – 14 punktów (7 od jury, 7 od widzów)
Lanberry „Only Human” – 8 punktów (3 od jury, 5 od widzów)
Martin Fitch „Fight for Us” – 8 punktów (6 od jury, 2 od widzów)
Paulla „Chcę tam z tobą być” – 7 punktów (4 od jury, 3 od widzów)
Aneta Sablik „Ulalala” – 6 punktów (2 od jury, 4 od widzów)
Olaf Bressa „You Look Good” – 2 punktów (1 od jury, 1 od widzów)

Mariam Mamadashvili zwyciężczynią Eurowizji Junior 2016

Mariam Mamadashvili zwyciężczynią Eurowizji Junior 2016

– Mzeo znaczy słońce – powiedziała po ogłoszeniu wyników Mariam. Dzięki niej reprezentant pochodzący z Gruzji po raz trzeci wygrał konkurs Eurowizji Junior.

– Czuję się naprawdę świetnie, nie potrafię tego wyrazić słowami – mówiła emocjonalnie Mariam. – Dziękuje wam wszystkim, kocham was, dziękuje! – wysłała pozdrowienia do fanów z Gruzji. – Kiedy powiedzieli mi, że wygrałam pomyślałam, że potrzebuję godziny, żeby to do mnie dotarło. Było wspaniale – dodała. Dziewczynka nagrodę zadedykowała rodzinie i przyjaciołom.

Lista laureatów:
1. Gruzja – Mariam Mamadashvili „Mzeo'”
2. Armenia – Anahit & Mary „Tarber”
3. Włochy – Fiamma Boccia „Cara Mamma – Dear Mom”

4. Rosja – The Water of Life Project „Water of Life”
5. Australia – Alexa Curtis „We Are”
6. Malta – Christina Magrin „Parachute”
7. Białoruś – Alexander Minyonok „Musyka moih pobed (Music is my only way)”
8. Holandia – Kisses „Kisses & Dancin'”
9. Bułgaria – Lidia Ganeva „Magical Day (Вълшебен ден)”
10. Irlandia – Zena Donnelly „Bríce Ar Bhríce”
11. Polska – Olivia Wieczorek „Nie zapomnij”
12. Macedonia – Martija Stanojković „Love Will Lead Our Way (Ljubovta ne vodi)”
13. Albania – Klesta Qehaja „Besoj”
14. Ukraina – Sofia Rol „Planet Craves For Love”
15. Izrael – Shira & Tim „Follow My Heart”
16. Cypr – George Michaelides „Dance Floor'”
17. Serbia – Dunja Jeličić „U La La La”

Źródło: 
www.junioreurovision.tv

Michał Szpak ósmy w finale Eurowizji i trzeci w głosowaniu widzów! Wygrała Jamala z Ukrainy

Michał Szpak ósmy w finale Eurowizji i trzeci w głosowaniu widzów! Wygrała Jamala z Ukrainy

Michał Szpak wystąpił jako 12. wśród 26 finalistów. Jego występ został ciepło przyjęty przez publiczność w szwedzkiej stolicy, ale długo wydawało się, że Polak zajmie podczas sobotniego finału Eurowizji miejsce pod koniec stawki. Pierwszy raz noty od 42 krajów, biorących udział w głosowaniu, przedstawiano bowiem inaczej. Najpierw poznaliśmy werdykty jury z poszczególnych państw.

Tu wygrała Australia przed Ukrainą, a Polska zajęła... przedostatnie, 25. miejsce. W tamtym momencie, mając jedynie 7 punktów (od Azerbejdżanu, Norwegii, Litwy i Czarnogóry), wyprzedzaliśmy tylko Niemców. Wciąż jednak nie były znane wyniki głosowania widzów, a ci często głosowali zupełnie inaczej, niż sędziowie. I doszło do sporych przetasowań... 
Wówczas nie łączono się już z poszczególnymi stolicami, a prezentowano punkty od widzów zbiorczo. Najpierw poznaliśmy szesnaście najgorszych krajów w głosowaniu telewidzów. Wyprzedzili nas Niemcy i długo Michał Szpak znajdował się na końcu stawki.

Emocje rosły

Ale gdy prowadzący dodawali punkty kolejnym krajom, a Polski wciąż nie było, emocje zaczęły rosnąć. Szybko okazało się, że polski wokalista znalazł się według głosujących w pierwszej dziesiątce. W pewnej chwili na tablicy wyników zostały tylko trzy kraje: Ukraina, Rosja i wciąż ostatnia Polska. I to właśnie trzecie miejsce na podium zajął Michał Szpak, w sumie z 222 punktami od widzów. Maksymalną notę 12 punktów dali mu Austriacy i Belgowie. Po 10 pkt. zdobył od Niemców, Islandczyków, Irlandczyków, Włochów, Norwegów, Szwedów, Holendrów i Brytyjczyków.

To finalnie dało mu 8. miejsce z 229 punktami.

Cały finał wygrała reprezentantka Ukrainy Jamala, która w głosowaniu widzów zajęła 2. miejsce za Rosją. To oznacza, że za rok Eurowizja zagości w Kijowie. Pochodząca z Krymu Tatarka zaśpiewała piosenkę „1944”, nawiązującą do krymskich przesiedleń, których dokonywała Armia Czerwona.

Źródło: 
tvp.info

Wyniki polskich preselekcji 2016

Wyniki polskich preselekcji 2016

Wyniki głosowania widzów:
MICHAŁ SZPAK – 35,89%
MARGARET – 24,72%
EDYTA GÓRNIAK – 18,49%
DOROTA OSIŃSKA – 8,71%
NATALIA SZROEDER – 4,20%
KASIA MOŚ – 3,39%
TARAKA – 2,26%
ALEKSANDRA GINTROWSKA – 1,74%
NAPOLI – 0,59%

61. Konkurs Piosenki Eurowizji odbędzie się w dniach 10-14 maja w Szwecji, w Sztokholmie. TVP1 wyemituje trzy koncerty: I półfinał – 10 maja, II półfinał, w którym wystąpi reprezentant Polski – 12 maja oraz finał konkursu w dniu 14 maja. Tradycyjnie komentatorem wszystkich koncertów będzie Artur Orzech.