Eurowizja

aktualności

Roksana Węgiel reprezentantką Polski na Eurowizji Junior 2018

Roksana Węgiel reprezentantką Polski na Eurowizji Junior 2018

13-letnia wokalistka, to prawdziwy wulkan energii – odważna i pomysłowa. W swoim życiu zdążyła już uprawiać akrobatykę, trenować judo oraz tańczyć zarówno hip-hop, jak i taniec towarzyski. Jednak największą pasją Roxie jest śpiew. Jej nietypowa jak na 13-latkę dojrzała barwa głosu oraz moc zachwycają zarówno jej rówieśników, jak i dorosłych. Edyta Górniak w programie „The Voice Kids” nie kryła zachwytu.

Tel Awiw miejscem kolejnej Eurowizji

Tel Awiw miejscem kolejnej Eurowizji

Początkowo rząd Izraela nalegał na zorganizowanie konkursu w Jerozolimie. Jednak po uznaniu przez USA Jerozolimy jako stolicy żydowskiego państwa i przeniesieniu tam amerykańskiej ambasady rząd Izraela odstąpił od tego pomysłu w obawie przed bojkotem konkursu. Eurowizja podała, że wybiera jako miejsce swojego konkursu Tel Awiw, izraelską stolicę handlową i kulturalną z uwagi na „kreatywną i przekonującą ofertę” miasta.

Reprezentantka Izraela wygrała Konkurs Piosenki Eurowizji

Reprezentantka Izraela wygrała Konkurs Piosenki Eurowizji

Następnym razem w Jerozolimie! – krzyknęła rozpromieniona Barzilai po ogłoszeniu werdyktu. – Jestem taka szczęśliwa! Dziękuję za akceptację różnic między nami. Dziękuję za uczczenie różnorodności – dodała. Swym zwycięstwem, już czwartym dla Izraela w historii konkursów Eurowizji, Barzilai zapewniła, że Izrael będzie gospodarzem kolejnej edycji konkursu.

Izraelska artystka pokonała ostatecznie drugą w klasyfikacji reprezentantkę Cypru Eleni Foureirę, która wykonała utrzymany w stylu latynoamerykańskim utwór „Fuego”. Trzecie miejsce zajął reprezentant Austrii Cesar Sampson z piosenką „Nobody but You”. Reprezentantki Izraela i Cypru już od pewnego czasu były zdecydowanymi faworytkami konkursu.

W konkursie, który tym razem odbywał się w stolicy Portugalii – Lizbonie i był oglądany przez ok. 200 mln ludzi na całym świecie, startowali reprezentanci 42 krajów, w tym Polski.

Znamy wszystkich finalistów

Znamy wszystkich finalistów

We wtorek o awans walczyli reprezentanci 19 krajów – Azerbejdżanu, Islandii, Albanii, Belgii, Czech, Litwy, Izraela, Białorusi, Estonii, Bułgarii, Macedonii, Chorwacji, Austrii, Grecji, Finlandii, Armenii, Szwajcarii, Irlandii i Cypru.

Ogromne wrażenie zrobiła szczególnie Netta Barzilai z Izraela, która jest typowana na zwyciężczynię tegorocznej edycji Eurowizji. Bukmacherzy wysoko oceniają też szanse reprezentującej Cypr Eleni Foureiry.

Do finału awansowali reprezentanci Austrii (Cesár Sampson – „Nobody But You”), Estonii (Elina Nechayeva – „La Forza”), Cypru (Eleni Foureira – „Fuego”), Litwy (Ieva Zasimauskaitė – „When We’re Old”), Izraela (Netta – „TOY”), Czech (Mikolas Josef – „Lie To Me”), Bułgarii (EQUINOX – „Bones”), Albanii (Eugent Bushpepa – „Mall”), Finlandii (Saara Aalto – „Monsters”) i Irlandii (Ryan O'Shaughnessy – „Together”). Organizatorzy podkreślili, że nazwy tych państw podano w kolejności losowej. Na awans do finału miały wpływ głosy telewidzów oraz noty przyznane przez jurorów.

W czwartek odbył się drugi półfinał. Wystąpił w nim m.in. reprezentujący Polskę duet Gromee i Lukas Meijer z piosenką „Light Me Up”. Niestety utwór nie zachwycił i nasi reprezentanci nie przebili się do wielkiego finału.

Według relacjonujących na żywo wydarzenie portugalskich mediów występ polsko-szwedzkiego duetu, choć wypadł nieco gorzej od wcześniejszych przesłuchań, to „zrobił z hali koncertowej prawdziwą dyskotekę”.

Oprócz Polski w czwartkowym półfinale startowali przedstawiciele 17 państw – Norwegii, Rumunii, Serbii, San Marino, Danii, Rosji, Mołdawii, Holandii, Australii, Gruzji, Malty, Węgier, Łotwy, Szwecji, Czarnogóry, Słowenii i Ukrainy.

Do finału awansowali reprezentanci Serbii(Sanja Ilić & Balkanika – „Nova Deca”), Mołdawii (DoReDoS – „My Lucky Day”), Węgier (AWS – „Viszlát Nyár”), Ukrainy (MELOVIN – „Under The Ladder”), Szwecji (Benjamin Ingrosso – „Dance You Off”), Australii (Jessica Mauboy – „We Got Love”), Norwegii (Alexander Rybak – „That's How You Write A Song”), Danii (Rasmussen – „Higher Ground”), Słowenii (Lea Sirk – „Hvala, ne!”) i Holandii (Waylon – „Outlaw In 'Em”).

W finale znaleźli się też reprezentanci pięciu krajów, które mają zapewniony w nim udział: Hiszpanii (Amaia y Alfred – „Tu Canción”), Wielkiej Brytanii (SuRie – „Storm”), Niemiec (Michael Schulte – „You Let Me Walk Alone”), Francji (Madame Monsieur – „Mercy”), Włoch (Ermal Meta & Fabrizio Moro – „Beautiful Mess”), a także gospodarza Portugalii (Cláudia Pascoal – „O Jardim”).

Źródło tvp.info, PAP

Gromee i Lukas Meijer w drugim półfinale

Gromee i Lukas Meijer w drugim półfinale

W stolicy Portugalii zaplanowano w sumie trzy koncerty, które będą transmitowane przez Telewizję Polską. 19 wykonawców zaprezentuje się 8 maja w pierwszym półfinale. Będą to reprezentanci Azerbejdżanu, Islandii, Albanii, Belgii, Czech, Litwy, Izraela, Białorusi, Estonii, Bułgarii, Macedonii, Chorwacji, Austrii, Grecji, Finlandii, Armenii, Szwajcarii, Irlandii i Cypru. 18 kolejnych – w tym Gromee i Lukas Meijer – zaprezentuje się w drugim półfinale. Wtedy, oprócz polsko-szwedzkiego duetu, zobaczymy reprezentantów: Norwegii, Rumunii, Serbii, San Marino, Danii, Rosji, Mołdawii, Holandii, Australii, Gruzji, Malty, Węgier, Łotwy, Szwecji, Czarnogóry, Słowenii i Ukrainy. 10 maja. Z każdego półfinału 10 uczestników awansuje do wielkiego finału, który zaplanowano na 12 maja.

Miejsca w finale pewni są reprezentanci tzw. wielkiej piątki, czyli Francji, Hiszpanii, Niemiec, Wielkiej Brytanii i Włoch oraz gospodarz, czyli Portugalia. W pierwszym półfinale głosują Hiszpania, Wielka Brytania i Portugalia, a w drugim - Francja, Niemcy i Włochy.

Wiemy już, że polsko-szwedzki duet pojawi się na lizbońskiej scenie w drugim półfinale jako 11. Widzowie będą mogli na nich głosować z numerów zarejestrowanych w innych krajach, niż Polska.

Gromee i Lukas Meijer z „Light Me Up” jadą do Lizbony!

Gromee i Lukas Meijer z „Light Me Up” jadą do Lizbony!

Gromee, czyli Andrzej Gromala to jeden z najpopularniejszych DJ i producentów muzycznych w Polsce. Swoje pasje rozwija w rodzinnym Krakowie. Odnajduje się doskonale w różnych gatunkach muzyki. Lukas Meijer jest szwedzkim wokalistą grającym w rockowym zespole No Sleep For Lucy. Muzykę do „Light Me Up” przygotował Gromee z Meijerem, a tekst napisali Mahan Moin i Christian Raab.

Gospodarzem krajowych eliminacji był Artur Orzech. W jury tegorocznej preselekcji zasiedli: Maryla Rodowicz, Jan Borysewicz, Tabb, Stefano Terrazino i Kasia Moś. O zwycięstwo z duetem Gromee i Lukas Meijer rywalizowali: Saszan z piosenką „Nie chcę ciebie mniej”, Monika Urlik „Momentum”, Isabel Otrębus „Delirium”, Ifi Ude z piosenką „Love is stronger”, Future Folk „Krakowiacy i górale”, Marta Gałuszewska „Why don’t we go”, Pablosson „Sunflower”, Maja Hyży „Błysk” i Happy Prince z piosenką „Don’t let go”.

Rosjanka triumfuje w finale Eurowizji Junior 2017

Rosjanka triumfuje w finale Eurowizji Junior 2017

Polskę reprezentowała charyzmatyczna Alicja Rega z piosenką „Mój dom” autorstwa Marka Kościkiewicza. Młoda wokalistka ostatecznie zajęła ósme miejsce. 14-latka z Rzeszowa jest już rozpoznawalna za granicą i posiada duże doświadczenie sceniczne. Regularnie bierze udział w konkursach wokalnych m.in. w Niemczech, Rosji, Estonii, Bułgarii, Czechach czy na Malcie i Litwie.

Eurowizja Junior to konkurs stworzony w 2003 roku z myślą o najmłodszych uczestnikach z całej Europy. Udział w konkursie mogą wziąć osoby w wieku od 9 do 14 lat. Swoim rozmachem i zasadami nawiązuje do głównego Konkursu Eurowizji. Warunkiem uczestnictwa jest zgłoszenie premierowego utworu. Konkurs cieszy się ogromną popularnością w Polsce i na całym świecie.

Lista laureatów:
1. Rosja: Polina Bogusevich – „Wings”
2. Gruzja: Grigol Kipshidze – „Voice of the Heart”
3. Australia: Isabella Clarke – „Speak Up”

4. Holandia: Fource – „Love Me”
5. Białoruś: Helena Meraai – „I Am the One”
6. Armenia: Misha – „Boomerang”
7. Ukraina: Anastasiya Baginska – „Don’t Stop”
8. Polska: Alicja Rega – „Mój dom”
9. Malta: Gianluca Cilia – „Dawra Tond”
10. Serbia: Irina Brodic & Jana Paunovic – „Ceo svet je nas”
11. Włochy: Maria Iside Fiore – „Scelgo (My Choice)”
12. Macedonia: Mina Blazev – „Dancing Through Life”
13. Albania: Ana Kodra – „Don’t Touch My Tree”
14. Portugalia: Mariana Venancio – „Youtuber”
15. Irlandia: Muireann McDonnell – „Suile Glasa”
16. Cypr: Nicole Nicolaou – „I Wanna Be a Star”

Alicja Rega reprezentantką Polski na Eurowizji Junior 2017

Alicja Rega reprezentantką Polski na Eurowizji Junior 2017

Znakomity głos Alicji Regi oraz jej liryczną piosenkę „Mój dom” docenili widzowie, którzy swój wybór potwierdzili w głosowaniu sms-owym oraz jury w składzie: Artur Orzech – dziennikarz muzyczny, Natalia Szroeder – piosenkarka, kompozytorka, autorka tekstów i gwiazda muzyki pop, oraz Sylwia Lipka – wideoblogerka i wokalistka. Wydarzenie w koncertowym stylu poprowadził wokalista, kompozytor i prezenter Rafał Brzozowski.

14-letnia Alicja Rega od 7. roku życia uczy się gry na gitarze i fortepianie, a wokalne umiejętności zdobywa w Centrum Sztuki Wokalnej w Rzeszowie. Ma duże doświadczenie sceniczne, a na koncie liczne sukcesy na wielu ogólnopolskich i międzynarodowych festiwalach piosenki. Ostatnie nagrody Alicji to m.in.: Grand Prix na XVII Ogólnopolskim Konkursie Piosenki „Wygraj Sukces” w Tarnobrzegu, Grand Prix XX Polsko-Niemieckiego Festiwalu Kultury Dziecięcej i Młodzieżowej „Razem we Wspólnej Europie” w Monachium, czy Grand Prix w IV Międzynarodowym Festiwalu Piosenki „Złote Talenty w Złotej Pradze”.

Młoda wokalistka wydała już dwa własne single, wzięła też udział w nagraniu piosenek Majki Jeżowskiej: w duecie z Braćmi Golec na płycie „Czarodzieje uśmiechu 2” oraz w duecie z Łukaszem Zagrobelnym na płycie „Czarodzieje uśmiechu 3”, z których dochód został przekazany na program „Nie nowotworom u dzieci". Wzięła udział również w nagraniu płyty z kolędami pt. „Zadumany cały świat”, która ukazała się końcem 2014 roku.

Zwyciężczyni eliminacji została wyłoniona spośród 10 wykonawców. O udział w finale Eurowizji Junior oprócz Alicji Regi walczyli: Monika Urbanowicz z utworem „Ogień miłości”, duet Maya i Marcel z piosenką „Tacy Sami”, Dominika Ptak z piosenką „Anioły”, Tomasz Bao z utworem „Pochodnie”, Staś Kukulski z „To co żyje w Nas”, zespół WAMWAY z „Jesteś mym marzeniem”, Natalia Wawrzyńczyk z „Nie jesteś sam”, zespół ASMki z utworem „Pod prąd” i Urszula Kowalska z „Jestem jaka Jestem”.

Cieszący się ogromną popularnością konkurs Eurowizja Junior został zainicjowany z myślą o najmłodszych wykonawcach w 2003 roku. Na konkurs mogą zgłaszać się z premierowym utworem młodzi piosenkarze w wieku 9-14 lat. W ubiegłym roku gospodarzem Finału Eurowizji Junior 2016 była Malta. Polskę w konkursie Eurowizji Junior 2016 reprezentowała Olivia Wieczorek, zaś zwyciężczynią finału została Gruzinka Mariam Mamadaszwili.

Portugalczyk wygrał Eurowizję

Portugalczyk wygrał Eurowizję

Sobral nie był wcześniej znany. Przed europejską publicznością po raz pierwszy zaprezentował się dopiero w półfinale. Chory na serce wokalista nie pojawił się na żadnym z koncertów inaugurujących festiwal, wskazując że skupia się na występach w stolicy Ukrainy.

Portugalczyk z miejsca oczarował widzów. Wykonanie utworu „Amal Pelos Dois” („Dla nas obojga”) z pierwszego półfinału konkursu jest najchętniej oglądanym filmem na profilu Eurovision Song Contest.

Kasia Moś w finale Eurowizji 2017!

Kasia Moś w finale Eurowizji 2017!

Pierwszy półfinał z udziałem zjawiskowej Kasi Moś zobaczyło 9 maja w Jedynce ponad 1,7 mln widzów (13,2% udz.), a w TVP Polonia ponad 113 tys. (0,9% udz.).

Spośród 18 wykonawców do sobotniego koncertu zakwalifikowali się też artyści z Mołdawii (SunStroke Project „Hey Mamma!”), Grecji (Demy „This Is Love”), Szwecji (Robin Bengtsson „I Can't Go On”), Australii (Isaiah Firebrace „Don't Come Easy”), Azerbejdżanu (Dihaj „Sceletons”), Portugalii (Salvador Sobral „Amar Pelos Dois”), Armenii (Arcwik „Fly with Me”), Cypru (Hovig „Gravity”) i Belgii (Blanche „City Lights”).