Eurowizja

aktualności

Zakończyliśmy nabór do Koncertu Krajowych Eliminacji Eurowizji Junior 2017

Portugalczyk wygrał Eurowizję

Portugalczyk wygrał Eurowizję

Sobral nie był wcześniej znany. Przed europejską publicznością po raz pierwszy zaprezentował się dopiero w półfinale. Chory na serce wokalista nie pojawił się na żadnym z koncertów inaugurujących festiwal, wskazując że skupia się na występach w stolicy Ukrainy.

Portugalczyk z miejsca oczarował widzów. Wykonanie utworu „Amal Pelos Dois” („Dla nas obojga”) z pierwszego półfinału konkursu jest najchętniej oglądanym filmem na profilu Eurovision Song Contest.

Kasia Moś w finale Eurowizji 2017!

Kasia Moś w finale Eurowizji 2017!

Pierwszy półfinał z udziałem zjawiskowej Kasi Moś zobaczyło 9 maja w Jedynce ponad 1,7 mln widzów (13,2% udz.), a w TVP Polonia ponad 113 tys. (0,9% udz.).

Spośród 18 wykonawców do sobotniego koncertu zakwalifikowali się też artyści z Mołdawii (SunStroke Project „Hey Mamma!”), Grecji (Demy „This Is Love”), Szwecji (Robin Bengtsson „I Can't Go On”), Australii (Isaiah Firebrace „Don't Come Easy”), Azerbejdżanu (Dihaj „Sceletons”), Portugalii (Salvador Sobral „Amar Pelos Dois”), Armenii (Arcwik „Fly with Me”), Cypru (Hovig „Gravity”) i Belgii (Blanche „City Lights”).

Krajowe Eliminacje podbiły serca widzów

Krajowe Eliminacje podbiły serca widzów

W tym roku koncert krajowych eliminacji do Eurowizji podzielony został na dwie części. Pierwszą część obejrzało w TVP1 ponad 2,3 mln widzów przy udziałach 14,38 proc., natomiast drugą – aż 2,6 mln osób przy udziałach 17,69 proc. Koncert emitowany był również na antenie TVP Polonia.

W tym roku reprezentanta wybierali widzowie i jurorzy w składzie: Alicja Węgorzewska, Maria Sadowska, Robert Janowski, Włodek Pawlik i Krzesimir Dębski. Zwycięzcą została Kasia Moś z piosenką „Flashlight”. Gospodarzem krajowych eliminacji tradycyjnie był Artur Orzech. Jako gwiazdy wieczoru wystąpili Doda, Michał Szpak oraz zeszłoroczna reprezentantka Polski na Eurowizji Junior – Olivia Wieczorek.

Kasia Moś jedzie na Eurowizję 2017!

Kasia Moś jedzie na Eurowizję 2017!

W tym roku reprezentanta Polski oprócz widzów wybierali także jurorzy czyli: Alicja Węgorzewska, Maria Sadowska, Robert Janowski, Włodek Pawlik i Krzesimir Dębski.

Pełne wyniki głosowania:

Kasia Moś „Flashlight” – 19 punktów (10 od jury, 9 od widzów)
Rafał Brzozowski „Sky over Europe” – 16 punktów (8 od jury, 8 od widzów)
Carmell „Faces” – 15 punktów (5 od jury, 10 od widzów)
Isabell Otrębus-Larsson „Voiceless” – 15 punktów (9 od jury,6 od widzów)
Agata Nizińska „Reason” – 14 punktów (7 od jury, 7 od widzów)
Lanberry „Only Human” – 8 punktów (3 od jury, 5 od widzów)
Martin Fitch „Fight for Us” – 8 punktów (6 od jury, 2 od widzów)
Paulla „Chcę tam z tobą być” – 7 punktów (4 od jury, 3 od widzów)
Aneta Sablik „Ulalala” – 6 punktów (2 od jury, 4 od widzów)
Olaf Bressa „You Look Good” – 2 punktów (1 od jury, 1 od widzów)

Mariam Mamadashvili zwyciężczynią Eurowizji Junior 2016

Mariam Mamadashvili zwyciężczynią Eurowizji Junior 2016

– Mzeo znaczy słońce – powiedziała po ogłoszeniu wyników Mariam. Dzięki niej reprezentant pochodzący z Gruzji po raz trzeci wygrał konkurs Eurowizji Junior.

– Czuję się naprawdę świetnie, nie potrafię tego wyrazić słowami – mówiła emocjonalnie Mariam. – Dziękuje wam wszystkim, kocham was, dziękuje! – wysłała pozdrowienia do fanów z Gruzji. – Kiedy powiedzieli mi, że wygrałam pomyślałam, że potrzebuję godziny, żeby to do mnie dotarło. Było wspaniale – dodała. Dziewczynka nagrodę zadedykowała rodzinie i przyjaciołom.

Lista laureatów:
1. Gruzja – Mariam Mamadashvili „Mzeo'”
2. Armenia – Anahit & Mary „Tarber”
3. Włochy – Fiamma Boccia „Cara Mamma – Dear Mom”

4. Rosja – The Water of Life Project „Water of Life”
5. Australia – Alexa Curtis „We Are”
6. Malta – Christina Magrin „Parachute”
7. Białoruś – Alexander Minyonok „Musyka moih pobed (Music is my only way)”
8. Holandia – Kisses „Kisses & Dancin'”
9. Bułgaria – Lidia Ganeva „Magical Day (Вълшебен ден)”
10. Irlandia – Zena Donnelly „Bríce Ar Bhríce”
11. Polska – Olivia Wieczorek „Nie zapomnij”
12. Macedonia – Martija Stanojković „Love Will Lead Our Way (Ljubovta ne vodi)”
13. Albania – Klesta Qehaja „Besoj”
14. Ukraina – Sofia Rol „Planet Craves For Love”
15. Izrael – Shira & Tim „Follow My Heart”
16. Cypr – George Michaelides „Dance Floor'”
17. Serbia – Dunja Jeličić „U La La La”

Źródło: 
www.junioreurovision.tv

Michał Szpak ósmy w finale Eurowizji i trzeci w głosowaniu widzów! Wygrała Jamala z Ukrainy

Michał Szpak ósmy w finale Eurowizji i trzeci w głosowaniu widzów! Wygrała Jamala z Ukrainy

Michał Szpak wystąpił jako 12. wśród 26 finalistów. Jego występ został ciepło przyjęty przez publiczność w szwedzkiej stolicy, ale długo wydawało się, że Polak zajmie podczas sobotniego finału Eurowizji miejsce pod koniec stawki. Pierwszy raz noty od 42 krajów, biorących udział w głosowaniu, przedstawiano bowiem inaczej. Najpierw poznaliśmy werdykty jury z poszczególnych państw.

Tu wygrała Australia przed Ukrainą, a Polska zajęła... przedostatnie, 25. miejsce. W tamtym momencie, mając jedynie 7 punktów (od Azerbejdżanu, Norwegii, Litwy i Czarnogóry), wyprzedzaliśmy tylko Niemców. Wciąż jednak nie były znane wyniki głosowania widzów, a ci często głosowali zupełnie inaczej, niż sędziowie. I doszło do sporych przetasowań... 
Wówczas nie łączono się już z poszczególnymi stolicami, a prezentowano punkty od widzów zbiorczo. Najpierw poznaliśmy szesnaście najgorszych krajów w głosowaniu telewidzów. Wyprzedzili nas Niemcy i długo Michał Szpak znajdował się na końcu stawki.

Emocje rosły

Ale gdy prowadzący dodawali punkty kolejnym krajom, a Polski wciąż nie było, emocje zaczęły rosnąć. Szybko okazało się, że polski wokalista znalazł się według głosujących w pierwszej dziesiątce. W pewnej chwili na tablicy wyników zostały tylko trzy kraje: Ukraina, Rosja i wciąż ostatnia Polska. I to właśnie trzecie miejsce na podium zajął Michał Szpak, w sumie z 222 punktami od widzów. Maksymalną notę 12 punktów dali mu Austriacy i Belgowie. Po 10 pkt. zdobył od Niemców, Islandczyków, Irlandczyków, Włochów, Norwegów, Szwedów, Holendrów i Brytyjczyków.

To finalnie dało mu 8. miejsce z 229 punktami.

Cały finał wygrała reprezentantka Ukrainy Jamala, która w głosowaniu widzów zajęła 2. miejsce za Rosją. To oznacza, że za rok Eurowizja zagości w Kijowie. Pochodząca z Krymu Tatarka zaśpiewała piosenkę „1944”, nawiązującą do krymskich przesiedleń, których dokonywała Armia Czerwona.

Źródło: 
tvp.info

Wyniki polskich preselekcji 2016

Wyniki polskich preselekcji 2016

Wyniki głosowania widzów:
MICHAŁ SZPAK – 35,89%
MARGARET – 24,72%
EDYTA GÓRNIAK – 18,49%
DOROTA OSIŃSKA – 8,71%
NATALIA SZROEDER – 4,20%
KASIA MOŚ – 3,39%
TARAKA – 2,26%
ALEKSANDRA GINTROWSKA – 1,74%
NAPOLI – 0,59%

61. Konkurs Piosenki Eurowizji odbędzie się w dniach 10-14 maja w Szwecji, w Sztokholmie. TVP1 wyemituje trzy koncerty: I półfinał – 10 maja, II półfinał, w którym wystąpi reprezentant Polski – 12 maja oraz finał konkursu w dniu 14 maja. Tradycyjnie komentatorem wszystkich koncertów będzie Artur Orzech.

Bohater ze Szwecji

Bohater ze Szwecji

Mans Zelmerlow ze Szewcji zdecydowanie zwyciężył w finale Eurowizji w Wiedniu. Piosenka „Hereos” otrzymała aż 365 punktów. Szwed stworzył fantastyczne show, a niezwykłe efekty wizualne bardzo dopełniały melodyjny utwór. 

„In The Name Of Love” Moniki Kuszyńskiej na Eurowizji 2015

„In The Name Of Love” Moniki Kuszyńskiej na Eurowizji 2015

Building Bridges – to hasło tegorocznej Eurowizji. Z okazji 60. edycji Konkursu Piosenki Eurowizji Telewizja Polska podjęła decyzję, iż w Konkursie zaprezentowana zostanie piosenka z przesłaniem – „In The Name Of Love”, w wykonaniu artystki nietuzinkowej, która w umiejętny sposób łączy popularność z ideą budowania mostu tolerancji – to Monika Kuszyńska.

– Poprzez swoją działalność artystyczną staram się promować ideę łączenia dwóch światów, które do niedawna zdawały się być niemożliwe do połączenia – mówi Monika Kuszyńska. – Świata osób sprawnych i niepełnosprawnych. Most porozumienia między nimi z każdym rokiem się umacnia i wierzę, że pewnego dnia granice zostaną zatarte. Tegoroczne hasło Eurowizji: „Building Bridges” idealnie wpisuje się w tę ideę. Było również inspiracją do napisania tekstu piosenki „In The Name Of Love”. Bo w imię miłości możemy przełamywać wszelkie bariery.

– Hasło tegorocznego festiwalu Eurowizji brzmi „Building Bridges” – budowanie mostów. Monika Kuszyńska potrafi wyrazić tę ideę nie tylko w muzyce – jest znakomitą wokalistką, ale także w swoim życiu – mówi Juliusz Braun, prezes Zarządu TVP S.A. – Potrafiła, po dramatycznym wypadku, nie tylko wrócić do aktywności na estradzie, ale zaangażowała się też w działania społeczne. Swoim przykładem i ciężką pracą pokazuje, że - nawet, gdy nie można stanąć na nogi w sensie dosłownym - można się jednak podnieść, osiągnąć sukces, a co więcej pomagać innym, którym podnieść się trudno. Pamiętam obraz amfiteatru w Opolu, gdy artystka trzy lata temu znów pojawiła się na festiwalu: owacja na stojąco świadcząca o wielkiej sympatii jaką darzą ją polscy widzowie. Monika Kuszyńska, występując przed wielomilionową widownią Eurowizji, będzie znakomitym ambasadorem Polski.