Eurowizja

aktualności

Arena Gliwice wizytówką Śląska

Arena Gliwice wizytówką Śląska

Arena Gliwice została oddana do użytku niespełna rok temu. Składa się z dwóch hal: Głównej, dominującej zarówno w bryle budynku, jak i w organizacji wewnątrz oraz Małej Areny. Obydwie hale wyposażone są w najnowocześniejsze systemy, dające możliwość zmiany przeznaczenia hal w sposób niemal dowolny: od imprez o charakterze sportowym, przez imprezy rozrywkowe i rodzinne, po wydarzenia muzyczne światowego formatu.

Arena Gliwice w liczbach

Kubatura Areny Gliwice liczy prawie 555 tysięcy metrów sześciennych. Obiekt może pomieścić ponad 17 tysięcy widzów. Idealne przystosowanie do wydarzeń masowych nie wyklucza jednak organizowania wydarzeń gromadzących mniejszą widownię. Mała Arena bowiem liczy ponad 2 tysiące miejsc stojących. Elementem Areny Gliwice jest też dwupoziomowy parking, mogący pomieścić 800 pojazdów.

Akustyka jakiej nie było

Arena Gliwice, ze względu na doskonałą akustykę, jest doskonale przygotowana na przyjęcie publiki z wyrafinowanym gustem muzycznym. Z tej przyczyny odbędzie się tutaj Konkurs Piosenki Eurowizji Junior 2019. Dzięki wygranej Roksany Węgiel, Polska będzie gospodarzem edycji.

Barwny Śląsk gotowy na Eurowizję! Co ma do zaoferowania?

Barwny Śląsk gotowy na Eurowizję! Co ma do zaoferowania?


Śląsk kojarzony jest głównie ze względu na bogate tradycje przemysłowe. Pomimo wielu zmian nie wypiera się jednak swoich korzeni. Co więcej – Ślązacy są z nich dumni! Wśród wielu wartych polecenia miejsc znajduje się m. in. sztolnia Czarnego Pstrąga w Tarnowskich Górach. Można tam popłynąć łodzią w niezwykłą podziemną podróż. To niesamowita okazja, aby poczuć obecność legendarnego ducha kopalń – Skarbnika. Tuż obok znajduje się zaś Zabytkowa Kopalnia Srebra, która została doceniona przez UNESCO.

Holandia zwycięża w Konkursie Eurowizji!

Holandia zwycięża w Konkursie Eurowizji!

Holender, po głosowaniu jury plasował się na trzeciej pozycji, tuż za reprezentantami Szwecji i Macedonii Północnej. Jednak po doliczeniu głosów publiczności, znów okazało się, że decyzja jurorów niekoniecznie wpisuje się w gust Europejczyków. Laurence ostatecznie wyprzedził włoskiego rapera Mahmooda, który z piosenką „Soldi” zajął drugie miejsce oraz reprezentanta Rosji Sergieja Łazariewa, który podobnie jak w 2016 roku, ponownie zajął 3 miejsce w konkursie.

Do zwycięstwa Holendra przyczyniła się z także polska publiczność, przyznając artyście drugie miejsce i 10 punktów. Faworytem Polaków już od półfinałów pozostawał jednak islandzki zespół Hatari, którego kontrowersyjny występ zapisze się w historii konkursu. Mimo maksymalnej liczby punktów od naszego kraju, Islandczycy zajęli 10 miejsce.

Poznaliśmy logo i hasło Eurowizji Junior 2019!

Poznaliśmy logo i hasło Eurowizji Junior 2019!

Latawiec symbolizuje wolność, lekkość, wszystko, co w życiu najpiękniejsze. Ale żeby poleciał, musimy współdziałać. Taka idea przyświeca tegorocznej edycji Eurowizji Junior 2019. Gospodarze i organizatorzy wydarzenia, Europejska Unia Nadawców i Telewizja Polska, chcą pokazać kilkudziesięciu milionom widzów, że można wiele rzeczy robić razem. Wspólna aktywność sprawia, że stajemy się lepsi, mądrzejsi, bardziej wrażliwi. Po prostu – warto dzielić się radością! Dlatego hasłem tegorocznej edycji konkursu jest właśnie „Share The Joy”.

Podczas konferencji zaprezentowano również oficjalne materiały promocyjne miasta Gliwice oraz województwa śląskiego, które towarzyszyć będą tegorocznej edycji Konkursu Eurowizja Junior 2019.

W konferencji w Tel Awiwie ze strony EBU uczestniczył Gert Kark (JESC Project Manager). Ze strony Telewizji Polskiej obecni byli: Marta Piekarska (Koordynator Projektu/Project Coordinator), Konrad Smuga (Producent Kreatywny) oraz Roksana Węgiel, zwyciężczyni Eurowizji Junior 2018.

17. konkurs Eurowizji Junior 2019 odbędzie się 24 listopada 2019 w Arenie Gliwice, jednym z największych i najnowocześniejszych obiektów sportowych i rozrywkowych w Polsce. Organizatorem wydarzenia jest Europejska Unia Nadawców we współpracy z Telewizją Polską. Jest to pierwszy konkurs Eurowizji Junior organizowany w Polsce.

„Fire of Love (Pali się)” polską piosenką na Eurowizję 2019

„Fire of Love (Pali się)” polską piosenką na Eurowizję 2019

Tulia Biczak, Joanna Sinkiewicz, Patrycja Nowicka i Dominika Siepka wykonają nową, specjalnie przygotowaną na konkurs wersję piosenki „Fire of Love (Pali się)”. Utwór ten to najdynamiczniejszy i z całą pewnością najbardziej rockowy utwór w repertuarze zespołu Tulia. Wykorzystanie archaicznej techniki wokalnej przez wokalistki – zwanej śpiewokrzykiem w połączeniu z ultra nowoczesnym aranżem daje piorunujące, niepowtarzalne i natychmiast rozpoznawalne brzmienie zespołu, którego nie sposób pomylić z niczym innym na świecie. To specyficzne brzmienie przyniosło już rzesze fanów Tulii na świecie, a występ na Eurowizji da szansę to grono jeszcze powiększyć. Tulia zaśpiewa w dwóch językach: polskim i angielskim.

„Fire of Love (Pali się)” skomponowała Nadia Dalin, a słowa napisali Sonia Krasny (tekst polski), Allan Rich i Jud Friedman (tekst angielski). Jud Friedman i Allan Rich to ikony songwritingu, dwukrotnie nominowani do Oscara za najlepszą piosenkę, w tym za „Run To You” Whitney Houston, nominowani do Grammy oraz Złotych Globów. Pisali między innymi dla takich wykonawców jak: Ray Charles, Chaka Kahn, *NSYNC, Kenny Loggins, James Ingram, Rod Stewart czy Tina Turner.

Nadia Dalin wspólnie z Sonią Krasny komponują utwory dla zespołu Tulia od samego początku skupiając się na wyjątkowym klimacie, melodyce i emocjach zawartych w ich twórczości. To one są odpowiedzialne za wszystkie autorskie utwory Tulii, w tym za nagrodzony w Opolu „Jeszcze Cię nie ma”.

Producentem muzycznym i twórcą aranżacji utworu „Fire of love (Pali się)” jest Marcin Kindla, a producentami wykonawczymi są Igor Nurczyński i Marcin Kindla.

64. Konkurs Piosenki Eurowizji 2019 odbędzie się w dniach 14-18 maja w Tel Avivie.

Eurowizja Junior 2019 odbędzie się w Gliwicach!

Eurowizja Junior 2019 odbędzie się w Gliwicach!

Polska aplikacja do organizacji konkursu Eurowizji Junior w 2019 roku została oceniona najwyżej przez komisję EBU. Dzięki temu tegoroczny konkurs odbędzie się w Gliwicach, a dokładnie w Arenie Gliwice. Jest to druga największa hala widowiskowa w Polsce, zaraz po Tauron Arenie w Krakowie.

Prezes Zarządu TVP S.A. Jacek Kurski, marszałek woj. śląskiego Jakub Chełstowski i wiceprezydent miasta Gliwice Krystian Tomala podpisali w Warszawie list intencyjny ws. współpracy i organizacji konkursu Eurowizja Junior 2019. Konkurs odbędzie się 24 listopada i ma być transmitowany w TVP1.

Podczas konferencji w siedzibie TVP Kurski wyjaśnił, że organizacja Eurowizji Junior przez zwycięskie państwo „nie jest automatyczna”, tak jak w przypadku Eurowizji dla dorosłych.

TVP i EBU rozpoczęły rozmowy nt. organizacji konkursu Eurowizji Junior

TVP i EBU rozpoczęły rozmowy nt. organizacji konkursu Eurowizji Junior

Spotkanie TVP i EBU rozpoczyna niemal roczny okres pracy, który dzieli organizatorów od wielkiego medialnego wydarzenia – konkursu Eurowizji Junior w Polsce. Rozmowy poświęcone były wstępnemu nakreśleniu celów i planów, związanych z tym wielkim przedsięwzięciem.

Jean Philip De Tender oraz Gert Kark, project manager Eurowizji Junior pogratulowali prezesowi Jackowi Kurskiemu sukcesu, jakim jest prawo do organizacji Eurowizji Junior 2019. Na spotkaniu zostały omówione także najważniejsze wyzwania, które czekają nas podczas tego wyjątkowego, międzynarodowego projektu z udziałem niemal 20 krajów z całej Europy i świata (m.in. Australii).

Wielki sukces Polski. Roksana Węgiel wygrała Eurowizję Junior 2018!

Wielki sukces Polski. Roksana Węgiel wygrała Eurowizję Junior 2018!

W finale Eurowizji Junior brało udział dwadzieścia państw. O końcowej klasyfikacji decydowały głosy profesjonalnego jury i internautów. Ogłoszenie wyników Eurowizji Junior 2018 było niezwykle emocjonujące. W głosowaniu jury Polka zajęła 7. miejsce, jednak dzięki punktom od głosujących w internecie Roksana wygrała z reprezentantką Francji.

Wygrana wokalistki to także ogromny sukces towarzyszących jej na scenie młodych tancerek: Ady Gutkowskiej, Antoniny Zając, Mai Śmidowicz, Aleksandry Osińskiej i Matyldy Kucharskiej oraz choreografa Tomasza Barańskiego i reżysera występu Konrada Smugi.

Prezes TVP Jacek Kurski pogratulował sukcesu Roksanie Węgiel.

Jestem dumny jako prezes TVP, że osobiście zdecydowałem, aby to ona reprezentowała Polskę na Eurowizji. Szczególnie cieszę się, że podjąłem merytoryczną decyzję, żeby nie organizować eliminacji krajowych tylko postawić na wokalistkę, która wygrała „The Voice Kids”. Roksana przeszła dwumiesięczny maraton odcinków oraz zwyciężyła finał głosami widzów. W zeszłym roku eliminacje przebiegały słabo i były niezadowalające. Zwycięstwo Roksany pokazuje, że brak eliminacji krajowych było dobrą decyzją – powiedział.

Prezes TVP poinformował, że Telewizja Polska wystąpi do EBU o organizację przyszłorocznego finału konkursu Eurowizja Junior.

Eurowizja Junior to konkurs stworzony w 2003 roku. Udział w konkursie mogą wziąć dzieci w wieku od 9 do 14 lat, z całej Europy. Swoim rozmachem i zasadami nawiązuje do głównego Konkursu Eurowizji.

Reprezentantka Izraela wygrała Konkurs Piosenki Eurowizji 2018

Reprezentantka Izraela wygrała Konkurs Piosenki Eurowizji 2018

Następnym razem w Jerozolimie! – krzyknęła rozpromieniona Barzilai po ogłoszeniu werdyktu. – Jestem taka szczęśliwa! Dziękuję za akceptację różnic między nami. Dziękuję za uczczenie różnorodności – dodała. Swym zwycięstwem, już czwartym dla Izraela w historii konkursów Eurowizji, Barzilai zapewniła, że Izrael będzie gospodarzem kolejnej edycji konkursu.

Izraelska artystka pokonała ostatecznie drugą w klasyfikacji reprezentantkę Cypru Eleni Foureirę, która wykonała utrzymany w stylu latynoamerykańskim utwór „Fuego”. Trzecie miejsce zajął reprezentant Austrii Cesar Sampson z piosenką „Nobody but You”. Reprezentantki Izraela i Cypru już od pewnego czasu były zdecydowanymi faworytkami konkursu.

W konkursie, który tym razem odbywał się w stolicy Portugalii – Lizbonie i był oglądany przez ok. 200 mln ludzi na całym świecie, startowali reprezentanci 42 krajów, w tym Polski.

Rosjanka triumfuje w finale Eurowizji Junior 2017

Rosjanka triumfuje w finale Eurowizji Junior 2017

Polskę reprezentowała charyzmatyczna Alicja Rega z piosenką „Mój dom” autorstwa Marka Kościkiewicza. Młoda wokalistka ostatecznie zajęła ósme miejsce. 14-latka z Rzeszowa jest już rozpoznawalna za granicą i posiada duże doświadczenie sceniczne. Regularnie bierze udział w konkursach wokalnych m.in. w Niemczech, Rosji, Estonii, Bułgarii, Czechach czy na Malcie i Litwie.

Eurowizja Junior to konkurs stworzony w 2003 roku z myślą o najmłodszych uczestnikach z całej Europy. Udział w konkursie mogą wziąć osoby w wieku od 9 do 14 lat. Swoim rozmachem i zasadami nawiązuje do głównego Konkursu Eurowizji. Warunkiem uczestnictwa jest zgłoszenie premierowego utworu. Konkurs cieszy się ogromną popularnością w Polsce i na całym świecie.

Lista laureatów:
1. Rosja: Polina Bogusevich – „Wings”
2. Gruzja: Grigol Kipshidze – „Voice of the Heart”
3. Australia: Isabella Clarke – „Speak Up”

4. Holandia: Fource – „Love Me”
5. Białoruś: Helena Meraai – „I Am the One”
6. Armenia: Misha – „Boomerang”
7. Ukraina: Anastasiya Baginska – „Don’t Stop”
8. Polska: Alicja Rega – „Mój dom”
9. Malta: Gianluca Cilia – „Dawra Tond”
10. Serbia: Irina Brodic & Jana Paunovic – „Ceo svet je nas”
11. Włochy: Maria Iside Fiore – „Scelgo (My Choice)”
12. Macedonia: Mina Blazev – „Dancing Through Life”
13. Albania: Ana Kodra – „Don’t Touch My Tree”
14. Portugalia: Mariana Venancio – „Youtuber”
15. Irlandia: Muireann McDonnell – „Suile Glasa”
16. Cypr: Nicole Nicolaou – „I Wanna Be a Star”