Eurowizja

aktualności

Znamy pierwszych uczestników Eurowizji Junior 2019!

Znamy pierwszych uczestników Eurowizji Junior 2019!

Gruzja

Trzynastoletni Giorgi Rostiashvili jest już utytułowanym wokalistą. W wieku ośmiu lat wygrał m.in. prestiżowy gruziński konkurs chóralny i został uznany najlepszym dziecięcym solistą. Giorgi nie tylko śpiewa, ale jego pasją jest także fortepian. Czy muzycznie utalentowany nastolatek ma szansę na zwycięstwo? Statystycznie rzecz biorąc jego szanse są całkiem wysokie, bowiem Gruzja już trzykrotnie wygrywała finał Eurowizji Junior, najczęściej ze wszystkich uczestniczących krajów.

Trwa proces akredytacyjny dla mediów na Eurowizję Junior w Gliwicach na Śląsku

Trwa proces akredytacyjny dla mediów na Eurowizję Junior w Gliwicach na Śląsku

Media zainteresowane wydarzeniem Eurowizja Junior 2019 w Gliwicach na Śląsku mogą akredytować się poprzez stronę https://junioreurovision.tv/press/accreditation. Proces akredytacyjny zakończy się 26 października 2019.

Informację mailową o decyzji w sprawie przyjęcia zgłoszenia przedstawiciele mediów otrzymają najpóźniej do 31 października. Akredytacje będą obowiązywały od 21 do 24 listopada.

Po wejściu na stronę https://ebu.accredion.com/ należy się zarejestrować, wybrać nazwę eventu – Junior Eurovision Song Contest Gliwice – Silesia, oraz wypełnić formularz akredytacyjny dla Prasy (P).

To oni poprowadzą Eurowizję Junior 2019!

To oni poprowadzą Eurowizję Junior 2019!

Dzięki ubiegłorocznej wygranej Roksany Węgiel w Mińsku, w tym roku rywalizacja w popularnym Konkursie będzie miała miejsce w Polsce – a dokładnie w Gliwicach na Śląsku. Do listopada zostało jeszcze trochę czasu, ale już teraz możemy zdradzić, że wydarzenie z pewnością zachwyci wszystkich widzów.

Eurowizja Junior 2019 potrzebuje charyzmatycznych i pełnych energii prowadzących – te kryteria idealnie spełniają Ida Nowakowska, Roksana Węgiel i Aleksander Sikora. Takie trio bez problemu poradzi sobie z ambitnym zadaniem, jakim bez wątpienia jest współtworzenie widowiska tej skali.

Konkurs Piosenki Eurowizji Junior 2019: Gliwice-Silesia. Rekrutacja wolontariuszy

Konkurs Piosenki Eurowizji Junior 2019: Gliwice-Silesia. Rekrutacja wolontariuszy

Poszukujemy osób, które wesprą nas przy organizacji. Jeżeli dołączysz do naszego zespołu, zostaniesz przydzielony/a do konkretnego obszaru. O przydzieleniu do obszaru decyduje Organizator. Poniżej możesz zapoznać się z obszarami, które planujemy otworzyć.

a) Opiekun delegacji – opiekun delegacji pośredniczy w kontaktach pomiędzy delegacjami, a organizatorami. Do zadań należeć będzie między innymi: towarzyszenie delegacji każdego dnia od przylotu, aż do wylotu, pilnowanie planu pracy, dbanie o dobrą atmosferę, uczestniczenie w wycieczkach organizowanych dla delegacji, wydarzeniach towarzyszących, próbach czy konferencjach.

b) Obsługa Widza – Wolontariusze tej sekcji będą przede wszystkim służyć informacją osobom, które przyjdą do Areny Gliwice w celu doświadczenia wydarzenia w roli widza. Będą wspomagać proces poruszania się po obiekcie czy odnajdywania miejsc na trybunach oraz informować o innych atrakcjach, które zostaną przygotowane dla publiczności. Znajdować się będą również przed wejściem na obiekt.

c) Media – w tym obszarze Wolontariusze wspierać będą pracę Centrum Prasowego oraz służyć pomocą dziennikarzom oraz pozostałym przedstawicielom mediów, którzy przybędą na wydarzenie w celu relacjonowania przebiegu Konkursu Eurowizji Junior 2019. Do zadań w tym obszarze będzie należeć również pomoc w organizacji i nadzór nad przebiegiem konferencji prasowych.

d) Akredytacje – zadaniem Wolontariusza będzie przygotowanie oraz wydawanie akredytacji przybyłym delegacjom, mediom i gościom.

e) JESC BUBBLE – strefa ograniczonego dostępu, gdzie znajdują są garderoby, strefa odpoczynku oraz charakteryzatornie wszystkich reprezentantów. Zadaniem praktykanta będzie udzielanie pomocy delegacjom, informowania o czasie rozpoczęcia prób, wskazywanie drogi do poszczególnych pomieszczeń, dbanie o porządek oraz dobrą atmosferę, przestrzeganie harmonogramu itp.

f) VIP&Hospitality – Strefa Premium, gdzie Wolontariusze będą odpowiedzialni za przywitanie specjalnych gości i informowanie o przygotowanych dla nich atrakcjach oraz wskazywanie dedykowanych miejsc.

g) Wsparcie techniczne – w tej sekcji zadaniem Wolontariuszy będzie pomoc w ustawianiu krzesełek, stolików, potykaczy, kordonów czy ich transporcie na terenie obiektu. Wolontariusze tej sekcji będą wspierać dział techniczny w drobnych pracach.

h) Centrum Wolontariatu – inaczej „serce” wolontariatu, czyli pomieszczenie, w którym Wolontariusze przychodzą podpisać się na liście obecności, odebrać pakiet, odpocząć w trakcie swoich działań czy też po ich zakończeniu. To miejsce, które wymaga pomocy wszystkich wolontariuszy by utrzymać porządek .

i) Lotniska (Port Lotnicy Katowice w Pyrzowicach oraz Port Lotniczy Kraków-Balice) – zadaniem Wolontariusza będzie przywitanie każdego członka delegacji tuż po wylądowaniu oraz pożegnanie przed wylotem, śledzenie nr lotu, opóźnień, kontakt z organizatorami transportów dla delegacji, sprawdzenie zgodności osób z danymi przesłanymi organizatorowi, przekazanie niezbędnych informacji, planu pracy oraz przekazanie pod opiekę praktykantom odpowiedzialnym za pobyt delegacji w Polsce.

Historia Eurowizji Junior

Historia Eurowizji Junior


Geneza konkursu

Eurowizja Junior swoje powstanie zawdzięcza duńskiemu nadawcy Danmarks Radio, który w 2000 roku zorganizował konkurs piosenki dziecięcej w Danii. Z czasem ta idea została rozszerzona na kraje nordyckie. Pomysł międzynarodowej rywalizacji dzieci został następnie przejęty przez Europejską Unię Nadawców, organizującą dobrze wszystkim znaną Eurowizję.

Reguły i przebieg konkursu

Zasady wzorowane są na Konkursie Piosenki Eurowizji. W rywalizacji mogą wziąć udział uczestnicy, zgłoszeni przez nadawców publicznych państw, będących aktywnymi członkami EBU. Reprezentantem danego kraju może być wykonawca w wieku od 9 do 14 lat, posiadający obywatelstwo reprezentującego państwa lub zamieszkujący dany kraj przynajmniej przez dwa lata. Podczas występu na scenie może być maksymalnie ośmiu wykonawców. Wykonywany utwór nie może trwać dłużej niż trzy minuty. Musi być wykonywany w języku ojczystym, a anglojęzyczne elementy tekstu nie mogą stanowić więcej niż 40 procent treści.

19 państw w konkursie Eurowizji Junior 2019

19 państw w konkursie Eurowizji Junior 2019

Albania, Armenia, Australia, Białoruś, Francja, Gruzja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Kazachstan, Malta, Macedonia Północna, Polska, Portugalia, Rosja, Serbia, Ukraina, Walia i Włochy to kraje, których reprezentantów zobaczymy i usłyszymy w tegorocznej edycji konkursu Eurowizji Junior w Gliwicach.

Arena Gliwice wizytówką Śląska

Arena Gliwice wizytówką Śląska

Arena Gliwice została oddana do użytku niespełna rok temu. Składa się z dwóch hal: Głównej, dominującej zarówno w bryle budynku, jak i w organizacji wewnątrz oraz Małej Areny. Obydwie hale wyposażone są w najnowocześniejsze systemy, dające możliwość zmiany przeznaczenia hal w sposób niemal dowolny: od imprez o charakterze sportowym, przez imprezy rozrywkowe i rodzinne, po wydarzenia muzyczne światowego formatu.

Arena Gliwice w liczbach

Kubatura Areny Gliwice liczy prawie 555 tysięcy metrów sześciennych. Obiekt może pomieścić ponad 17 tysięcy widzów. Idealne przystosowanie do wydarzeń masowych nie wyklucza jednak organizowania wydarzeń gromadzących mniejszą widownię. Mała Arena bowiem liczy ponad 2 tysiące miejsc stojących. Elementem Areny Gliwice jest też dwupoziomowy parking, mogący pomieścić 800 pojazdów.

Akustyka jakiej nie było

Arena Gliwice, ze względu na doskonałą akustykę, jest doskonale przygotowana na przyjęcie publiki z wyrafinowanym gustem muzycznym. Z tej przyczyny odbędzie się tutaj Konkurs Piosenki Eurowizji Junior 2019. Dzięki wygranej Roksany Węgiel, Polska będzie gospodarzem edycji.

Barwny Śląsk gotowy na Eurowizję! Co ma do zaoferowania?

Barwny Śląsk gotowy na Eurowizję! Co ma do zaoferowania?


Śląsk kojarzony jest głównie ze względu na bogate tradycje przemysłowe. Pomimo wielu zmian nie wypiera się jednak swoich korzeni. Co więcej – Ślązacy są z nich dumni! Wśród wielu wartych polecenia miejsc znajduje się m. in. sztolnia Czarnego Pstrąga w Tarnowskich Górach. Można tam popłynąć łodzią w niezwykłą podziemną podróż. To niesamowita okazja, aby poczuć obecność legendarnego ducha kopalń – Skarbnika. Tuż obok znajduje się zaś Zabytkowa Kopalnia Srebra, która została doceniona przez UNESCO.

Holandia zwycięża w Konkursie Eurowizji!

Holandia zwycięża w Konkursie Eurowizji!

Holender, po głosowaniu jury plasował się na trzeciej pozycji, tuż za reprezentantami Szwecji i Macedonii Północnej. Jednak po doliczeniu głosów publiczności, znów okazało się, że decyzja jurorów niekoniecznie wpisuje się w gust Europejczyków. Laurence ostatecznie wyprzedził włoskiego rapera Mahmooda, który z piosenką „Soldi” zajął drugie miejsce oraz reprezentanta Rosji Sergieja Łazariewa, który podobnie jak w 2016 roku, ponownie zajął 3 miejsce w konkursie.

Do zwycięstwa Holendra przyczyniła się z także polska publiczność, przyznając artyście drugie miejsce i 10 punktów. Faworytem Polaków już od półfinałów pozostawał jednak islandzki zespół Hatari, którego kontrowersyjny występ zapisze się w historii konkursu. Mimo maksymalnej liczby punktów od naszego kraju, Islandczycy zajęli 10 miejsce.

Poznaliśmy logo i hasło Eurowizji Junior 2019!

Poznaliśmy logo i hasło Eurowizji Junior 2019!

Latawiec symbolizuje wolność, lekkość, wszystko, co w życiu najpiękniejsze. Ale żeby poleciał, musimy współdziałać. Taka idea przyświeca tegorocznej edycji Eurowizji Junior 2019. Gospodarze i organizatorzy wydarzenia, Europejska Unia Nadawców i Telewizja Polska, chcą pokazać kilkudziesięciu milionom widzów, że można wiele rzeczy robić razem. Wspólna aktywność sprawia, że stajemy się lepsi, mądrzejsi, bardziej wrażliwi. Po prostu – warto dzielić się radością! Dlatego hasłem tegorocznej edycji konkursu jest właśnie „Share The Joy”.

Podczas konferencji zaprezentowano również oficjalne materiały promocyjne miasta Gliwice oraz województwa śląskiego, które towarzyszyć będą tegorocznej edycji Konkursu Eurowizja Junior 2019.

W konferencji w Tel Awiwie ze strony EBU uczestniczył Gert Kark (JESC Project Manager). Ze strony Telewizji Polskiej obecni byli: Marta Piekarska (Koordynator Projektu/Project Coordinator), Konrad Smuga (Producent Kreatywny) oraz Roksana Węgiel, zwyciężczyni Eurowizji Junior 2018.

17. konkurs Eurowizji Junior 2019 odbędzie się 24 listopada 2019 w Arenie Gliwice, jednym z największych i najnowocześniejszych obiektów sportowych i rozrywkowych w Polsce. Organizatorem wydarzenia jest Europejska Unia Nadawców we współpracy z Telewizją Polską. Jest to pierwszy konkurs Eurowizji Junior organizowany w Polsce.